TOPRAK GÜNÜ Nedeniyle Batı Şeria’da Da Eylem…

Filistin’in Batı Yaka bölgesinde 43. Toprak Günü gösterileri nedeniyle işgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışmalar meydana geldi. Filistinlilerden bazılarının işgalcilerin attığı gaz bombalarından etkilenerek yaralandığı bildirildi.

Gazze’de milyonluk gösteri için büyük kalabalıkların Gazze’nin doğusundaki dönüş çadırlarına toplandığı sırada Batı Yaka’nın değişik bölgelerinde de Toprak Günü münasebetiyle ve işgal zindanlarındaki Filistinli esirlere destek amacıyla gösteriler düzenlendi.

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre Nablus’un güneyinde, Ramallah’ın köylerinde, El-Bire şehrinin kuzey girişinde işgalcilerle temas noktalarında çatışmalar meydana geldi. Çatışmalarda işgalcilerin saldırıları yüzünden vatandaşlardan ve olayları izlemek amacıyla gelen basın mensuplarından onlarca kişi yaralandı.

Filistin Kızılay Teşkilatı, elemanlarının El-Bire’nin kuzeyindeki Beytu İl askeri kontrol noktasında yaralananlara müdahale etme imkanı bulamadığını belirtti. Nablus’un güneyindeki Hivare kontrol noktasında ise 8 yaralıya müdahale ettiklerini bildirdi.

İşgalciler Batı Yaka bölgesinde gösterilere katılmak için gelenleri dağıtmak amacıyla ses bombaları, gaz bombaları ve lastik mermiler kullandılar.

Bu arada Filistinli bazı aktivistler Eriha şehrinde ve Kalendiya geçit noktasının paralelindeki ırkçı ayrım duvarının yakınında, Toprak Günü’nün anısına ve Filistinlilerin, işgalcilerin gasp ettiği topraklarına sahip çıkma konusunda kararlı olduklarını ortaya koymak amacıyla zeytin fidanları diktikleri bildirildi.