SURİYE’deki FİLİSTİN Mültecileri, Geri Mi Dönüyor?

Geçtiğimiz günlerde Suriye’ye ziyarette bulunan Filistin yüksek idari heyeti Suriye makamlarıyla yaptığı görüşmede Filistinli mültecilerin vatanlarına geri dönmeleriyle ilgili incelemelerde bulundu.

Filistinli heyet Suriye’ye yapılan ziyarette Yermük kampındaki şehitlerin ve Filistinlilerin yıkılan kabirlerini ziyaret etti. Ayrıca bu görüşmede Suriyeli mültecilerin durumunu iyileştirme yolları üzerine de inceleme yapıldı.

Fetih hareketi merkezi komitesi ve Filistin yüksek idari heyeti üyesi olan Tevfik Etteyravi Filistin’in Sesi radyosuna konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bizler Suriyeli makamlarla görüşmeye ek olarak Filistinli 14 grubun temsilcileri ile Yermük kampında görüşüp konuştuk. Yermük kampının durumu son derece vahim ve kritik. Kampta aylardır hala kaldırılmayan enkaz ve kalıntılar var ve kampın altyapısı tamamen çökmüş durumda. Suriye tarafı altyapının imar süreci için incelemelere başlandığını duyurdu ancak bunun için uzun bir zamana ihtiyaç var.”

Suriye deki birkaç yıllık savaşın etkisiyle kötü durumda olan Yermük kampı Filistinlilerin Suriye deki en büyük kampı olarak biliniyor.