HAMAS: Filistinlilerin LÜBNAN’dan Tehciri, İSRAİL’e Yarar

Murra, kamptaki sorunu güvenlik yönünden değil siyasi açıdan ele alarak çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi.

Filistinli mülteciler davasının karşı karşıya olduğu tehlikelere dikkat çeken Murra, mültecilerin davalarının topraklarından çıkarıldıkları 1948’den bu yana tehdit altında olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistinli mülteciler davasını hedef aldığına işaret eden Murra, mülteciler davasının Amerika’nın ve İsrail’in tehdidi altında olduğunu belirtti.

Murra, Kudüs kanalına verdiği ve yarın akşam yayınlanması beklenen röportajda, Filistin davasını tasfiye etmeye yönelik planlarla mücadele edebilmek için Filistinliler arasındaki anlaşmazlıklara son verilmesini istediklerini söyledi.

Lübnan’daki Filistinli mülteci sayısı hakkındaki rakamların farklılığına da değinen Murra, Lübnan’da yaklaşık 300 bin Filistinli mülteci bulunduğunu ifade etti.

Lübnan Filistin Diyalog Komitesi, son günlerde yaptığı sayıma göre Lübnan’daki Filistinli mülteci sayısının 174 bin olduğunu açıklamıştı.

Murra, Lübnan’da yaşayan Filistinli mültecilere verilen eğitim ve sağlık hizmetlerinin sürekli gerilemekte olduğunu bildirdi.

Bazı kesimlerin Filistinli mülteciler için göç kapısını açtığına dikkat çeken Murra, Filistinlilerin Lübnan’dan tehcirinin işgal rejimine yarayacağını hatırlattı.