Irak’taki Filistinli Mültecilere Destek Kampanyası

Uluslararası çapta insan hakları alanında faaliyet yürüten bazı aktivistler Irak’taki Filistinli mültecilere destek amacıyla “Dicle kenarındaki Filistinliler” başlığıyla bir farkındalık faaliyeti ve destek kampanyası başlattı.

Kampanyayla ilgili olarak yapılan açıklamada: “Faaliyet, Filistinlilerin ve Filistin ile Irak arasındaki tarihi ilişkilerin korunması amacıyla başlatılmıştır.” denildi.

Kampanya bünyesinde Irak’taki Filistinli mültecilerin hayatlarıyla ilgili dosyalar, makaleler ve bir belgesel yayınlanacağı, bu arada önemli bilgiler içeren birtakım tablolar hazırlanacağı belirtildi.

Kampanyayı organize edenler tüm medya organlarını, düşünce üretenleri, kalem sahiplerini ve Irak’taki Filistinlilerin yanında durulması gerektiğine inanan herkesi, onlara haksızlık eden yasal düzenlemelerin etkilerinin sona erdirilmesi, gizli kalan hallerinin açığa çıkarılması için çalışmaya, düşüncelerini ortaya koymaya ve bu mazlumlara yardımcı olmaya çağırdı.

Kampanya adına yapılan açıklamada Irak’taki Filistinlilerin durumuyla ilgili bazı önemli bilgi notlarına da dikkat çekildi: “600 kişi öldürülmüş durumda. Onlarca kişi hiçbir gerekçe olmaksızın tutuklandı ve nerede oldukları hakkında bir bilgi yok. Çölde kaybolanlar var. 30’dan fazla ülkeye sürgün oldu. Gıda ve barınak gibi en temel ihtiyaç maddelerinden bile yoksun bırakılıyorlar.”

Açıklamada bütün bu uygulamaların Filistin ve Irak halkları arasındaki köklü bağları da tırpanlamaya çalıştığına dikkat çekilerek, Filistinlilerin 1942’de Iraklıların, Iraklıların da 1948 ve 1973’de Filistinlilerin yanında değişik noktalarda cihat ettiklerine dikkat çekildi.