Sudan Halkı: İsrail İle İlişkiye, Barışa Hayır!

Irkçı rejim İsrail Başbakanı Netanyahu ile Sudan egemenlik konseyi başkanı orgeneral Abdulfettah El Burhan’ın Uganda’da görüşmesi, Sudan’ın başkenti Hartum’da protesto edildi.

Başbakanlık binası önünde, Normalleşmeye Karşı Sudanlılar Birliği’nin organize ettiği eylemde, Burhan-Netanyahu görüşmesi karşıtı sloganlar atıldı.

Filistin halkına ve Mescid-i Aksa’ya destek verilen eylemde, “Mescid-i Aksa’sız barışa hayır”, “ırkçı İsrail ile normalleşmeye hayır” ve “Ey Burhan Mossad’la nasıl uzlaşırsın?” yazılı pankartlar açıldı.

Sudan’daki çok sayıda siyasi parti, Burhan-Netanyahu görüşmesini, “Filistinlileri sırtından bıçaklamak” olarak nitelendirmişti.

Orgeneral Burhan, 3 Ocak’ta ırkçı rejim İsrail Başbakanı Netanyahu ile Uganda’da bir araya gelmiş, İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, görüşmenin Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin davetiyle gerçekleştiği duyurulmuştu.

Netanyahu da Twitter’dan, “İki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirecek iş birliğini başlatma konusunda fikir birliğine vardık.” paylaşımında bulunmuştu.

Terör rejimi İsrail, 1967’de Filistin topraklarının işgaline tepki olarak ilişkilerini kesen Afrika ve Fars Körfezi ülkeleriyle arasını yeniden düzeltmek istiyor.

Sudan’ın başkenti Hartum, 1967’deki Arap-İsrail savaşının ardından burada düzenlenen ve “İsrail ile barışa hayır, İsrail’in devlet olarak tanınmasına hayır ve İsrail ile müzakerelere hayır” içerikli genelgeyle sonuçlanan Arap Zirvesi nedeniyle “3 ‘hayır’ın başkenti” olarak da biliniyor.