İsrail Basını: Hizbullah Füzeleri Endişe Verici

İsrail basını, Hizbullah’ın hava savunması konusunda elde ettiği kapasitenin İsrail rejiminde kaygı yarattığına dikkat çekiyor. 

Israel Hayom gazetesi Hizbullah’ın genel anlamda ırkçı İsrail rejimi ordusuna özelde ise hava kuvvetlerine yönelik tehditlerinin giderek artmakta olduğunu yazdı.

Haberde ırkçı İsrail rejimi ordusunun Hizbullah’ın uçaksavar ateşi ile kısmen dahi vurulma korkusuyla Lübnan hava sahasındaki İsrail insansız uçak uçuşlarına sınırlamalar getirdiğine dikkat çekildi ve bu durumun İsrail ordusu açsısından zorlukların arttığını kanıtladığı bildirildi.

Israel Hayom gazetesi ayrıca Hizbullah’ın İsrail’in Lübnan hava sahasındaki faaliyetlerini bozmak için çalıştığını belirterek rejimin bu sorun kökleşmeden önce buna karşı pratik bir çözüm bulmak zorunda olduğunu vurguladı.

İsrail’in “Kan” televizyonu da ırkçı İsrail rejimi istihbarat servislerinin ve hava güvenliği organlarının son aylarda yaşanan gelişmelerden dolayı tam bir alarm durumunda olduğunu bildirdi.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin hassas tesislerine yönelik insansız uçak saldırılarının ardından Hizbullah da 21 Şubat’ta Hassan adını verdiği bir insansız uçakla Lübnan sınırından itibaren ırkçı İsrail rejiminin işgali altında bulunan toprakların 70 kilometre derinliğinde 45 dakikalık bir keşif uçuşu gerçekleştirmişti.

Hizbullah, Hassan adlı insansız hava aracının istihbarat toplama görevini başarıyla yerine getirdikten sonra güvenli bir şekilde üssüne geri döndüğünü açıklamıştı.

İsrail rejimi ordusunun Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından engellenemeyen Hizbullah uçağını düşürmek için savaş uçaklarını ve helikopterlerini kullanmasına rağmen Hizbullah uçağının güvenli bir şekilde Lübnan’daki üssüne geri dönmesi, İsrail’de ciddi kaygılara neden olmuştu.