HAMAS Heyeti Lübnan’da İRAN Temsilcisi İle Görüştü

İranlı diplomat Hüseyin Emir Abdullahiyan, son olarak Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Beyrut’ta bulunan liderleriyle bir araya geldi.

Görüşmede Siyonist rejimle ilişkilerin normalleşmesi sürecinde olan Türkiye’den Doha’ya gitmek zorunda kalan ve Körfez krizi nedeniyle son olarak oradan da ayrılmak zorunda kalan ve Hizbullah’ın güvencesi altında Beyrut’a yerleşen Salih el-Aruri, Hamas’ın dışilişkiler komisyonu başkanı Usame Hamdan ve Hamas’ın Beyrut temsilcisi Ali Bereke yer aldı.

Hamas’ın siyasi büro üyesi Salih el-Aruri, Katar’dan ayrıldıktan sonra ilk defa resmi bir görüşme gerçekleştirmiş oldu ve kameraların da karşısında geçmiş oldu.

Görüşmede İran’ın Hamas, Hizbullah ve İslami Cihad’a koşulsuz destek vermeye devam ettiğinin altı çizildi. Bölgesel güvenlik ve istikrarın sürmesi noktasında direniş gruplarının birlikteliğinin ve direniş ekseninin daha da güçlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, Hamas heyeti ile gerçekleştirdiği görüşmede Mescid-i Aksa’da Filistinlilerin sergilediği direnişin dillere destan olduğunu belirterek bazı Arap ülkelerinin Siyonist İsrail ile ilişkilerini normalleştirme çabalarını kamuoyuna kabul ettirme girişimlerinin de Filistin halkı tarafından böylelikle boşa çıkarıldığını ifade etti.

Salih el-Aruri ise, İslam ülkelerinin bölgede İsrail’in çıkarlarıyla örtüşecek hiçbir adımın atılmaması gerektiğini belirterek İran’ın bu konudaki siyasetinin takdire şayan olduğunu vurguladı.