Siyonist Netanyahu: Azerbaycan’a Rağbetimiz ve Hayranlığımız Artıyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre toplantıda Aliyev, Korsan İsrail’le birçok alanda çok iyi işbirliği içerisinde olduklarını söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin Azerbaycan’dan İsrail’e petrol ihracı dolayısıyla iyi düzeyde olduğunu bildiren Aliyev, bunu çeşitlendirmek ve artırmak için çalışmaları gerektiğini belirtti.

İşgalci İsrail’le savunma sanayi alanında da aktif işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen Aliyev, “Bugüne kadar İsrail’le savunma sanayi ürünleri tedarikine yönelik 4 milyar 850 milyon dolar tutarında anlaşmalar yaptık ve bu anlaşmaların büyük bölümü hayata geçirildi. Savunma sanayi alanındaki işbirliğinin düzeyinden oldukça memnunuz ve bunu daha da geliştirmek için çalışıyoruz.” dedi.

Azerbaycan’daki Yahudilerin barış ve huzur içerisinde yaşadığını vurgulayan Aliyev, ülkesinde Yahudi okullarının ve 7 sinagogun bulunduğunu hatırlattı.

Siyonist Netanyahu da Azerbaycan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki ülke arasında enerji alanında sağlam işbirliği bulunduğunu söyledi.

Ülkesinin petrol ihtiyacının ciddi bölümünün Azerbaycan’dan karşılandığını bildiren Siyonist Netanyahu, “Bugün İsrail’in doğalgaz ithalatının, inşaatı devam eden, Azerbaycan’dan Türkiye’ye uzanan büyük boru hattı ile yapılmasını konuştuk.” ifadesini kullandı.

Azerbaycan’da Yahudilerin Müslümanlarla barış ve huzur içerisinde yaşadığını hatırlatan Katil Netanyahu, “Yıllardır Yahudilere göstermiş olduğunuz saygı ve yaklaşım Azerbaycan’a olan rağbetimizi ve hayranlığımızı daha da güçlendiriyor.” diye konuştu.

Siyonist Netanyahu’nun Bakü temasları kapsamında Azerbaycan ve İsrail arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı.

İlgili bakanlar, tarım, standardizasyon ve metroloji alanlarında işbirliği anlaşmalarına, çifte vergilerin kaldırılması ve vergi kaçakçılığının önlenmesi sözleşmesi ile Azerbaycan-İsrail hükümetlerarası ortak komisyonu oluşturulması memorandumuna imza attı.