Türkiye’den Filistin’e Osmanlı Tapu Arşivi…

Siyonist İsrail medya organları yayınladıkları haberlerinde, Türkiye’nin Filistin Yönetimi’ne Filistin’e 1516-1917 arasında hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’ndaki özel mülklerin kayıtlarıyla ilgili bir nüsha verdiğini dile getirdiler.

Yisrail Hayom gazetesinin yayınladığı haberde, Filistinli avukatların bu kayıtları işgal yönetiminin işgal altındaki Kudüs’te ve Batı Yaka bölgesinde mülk edinmesine karşı mücadele amacıyla kullandıklarına dikkat çekildi.

Haberde arşiv belgelerinin önce, geçtiğimiz yılın Mart ayı içinde Filistin Yönetimi’nin Ankara’daki temsilciliğinin binasına getirildiği sonra bir kısmının Beytlahim’e nakledildiği ve Vakıflar Bakanı Yusuf Ed’is tarafından teslim alındığı, onun özellikle de Beytlahim ve Kudüs’teki vakıf arazileriyle ilgili evrakları teslim aldığı belirtildi.

Haberde avukatların çok sayıda arazinin mülkiyetlerinin gerçekte kime ait olduğu konusunda verdikleri hukuk mücadelesinde bu evraklardan yararlandıklarına dikkat çekildi.

Haberde ayrıca Filistinlilerle İsrailliler arasında bazı önemli noktaların gerçek mülkiyeti hakkında ciddi bir hukuk savaşının olduğuna işaret edildi.

Habere göre hukuk mücadelesi verilen yerlerden biri de işgal yönetiminin yıktığı ve boşalttığı Mağripliler Mahallesi’nde bulunan Batı Duvarı.

Siyonistlerin haberlerinde Filistinli Arapların bu hukuk mücadelelerinden bir şey elde etmeleri imkanı olmadığı ancak ellerindeki belgelerin medyada İsrail’i zora sokacak kayıt belgeleri olarak kalmasının söz konusu olabileceği vurgulandı.