SİYONİST İsrail’den SURİYE’ye Saldırı

İşgalci İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adrae, yaptığı yazılı açıklamada “Suriye tarafından atılan 5 roketin işgalci İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’ne düşmesi üzerine Suriye ordusuna ait 3 askeri noktanın top atışlarıyla bombalandığını” belirtti.

Açıklamada ülke egemenliğine dokunacak hiçbir eyleme işgalci İsrail ordusunun izin vermeyeceği vurgulanırken, olası her tür durumdan Suriye Yönetiminin sorumlu tutulacağı ifade edildi.

Geçtiğimiz pazartesi günü de İsrail savaş uçakları Suriye’nin başkenti Şam yakınlarında bir uçaksavar mevzisini vurmuştu.

İşgalci İsrail ordusu, bu saldırının Lübnan üzerinde “rutin” uçuş yapan bir İsrail savaş uçağı tarafından Suriye’den atılan uçaksavar füzesine karşılık vermek üzere gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’den bu yana zaman zaman Suriye’den topraklarına roket atıldığını ileri süren işgalci İsrail, İran destekli Hizbullah güçlerine ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

Sınırları ötesinde yaşanan gelişmeleri takibe ve kırmızı çizgilerini muhafazaya devam edeceğini kaydeden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, söz konusu kırmızı çizgileri “Hizbullah ya da İran güçlerinin Suriye’de güçlenmesini, özellikle de hassas silahlar elde etmesini önlemek, bu güçlerin İsrail sınırı boyunca sahada varlık göstermesine engel olmak ve İran’ın genel olarak Suriye’nin tamamında askeri varlık kurmasını engellemek” şeklinde sıralamıştı.

İşgalci İsrail, Suriye’ye ait Golan Tepeleri’ni 1967’den bu yana işgal altında tutuyor.