MISIR ve EZHER’den İsrail’e Kınama

Ezher’den yapılan yazılı açıklamada, Kudüs’teki Mısır Ortodoks Kilisesine bağlı olan Sultan Manastırı’nın restore edilerek geri kazanılması hakkının desteklendiği, İsrail’in haksız uygulama ve saldırılarına karşı Kıpti Kilisesi ile dayanışma içinde olunduğu belirtildi.

Açıklamada, İsrail askerlerinin, Kıpti din adamı ve keşişlere saldırması kınandı ve bu saldırıların, İsrail’in kilise ve cami ayrımı yapmaksızın suç işlemeye devam ettiğini kanıtladığı kaydedildi.

Ezher, uluslararası camiaya, bu tür suçların işlenmesinin önüne geçmesi ve Filistin halkının bağımsız devletini kurma mücadelesine destek vermesi çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanlığının açıklamasında ise din adamlarına yönelik saldırı kınanarak, kutsal kabul edilen mekanlara saygı gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

İşgalci İsrail polisi, işgal altındaki Kudüs’te dün Kıpti Hristiyan din adamlarının “Eski Şehir” bölgesinde yer alan kiliselerinin restorasyonuna izin verilmemesini protesto etmek için düzenlediği gösteriye müdahalede bulunmuş, bazı Hristiyan din adamlarını darbeden polis, birini de gözaltına almıştı.