Siyonist İsrail Ordusunda Savaşa Hazırlık Tartışmaları

Siyonist İsrail ordusuna bağlı yedek subaylar ve üst düzey askeri yöneticiler, İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin, İsrail yedek kuvvetlerinin yeni bir savaşa hazır olmadığına yönelik basına sızan açıklamalarını öfkeyle karşıladı.

İbranice yayın yapan Bazam sitesinin haberine göre, basına sızdırılan gizli bir belgede, geçtiğimiz günlerde Tel Aviv’de üst düzey bir toplantı gerçekleştirildiği, toplantıya katılanlar arasında yer alan İsrail Savunma Kuvvetleri adına Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin, İsrail ordusunun, yedek kuvvetler olmadan Filistinlilerle muhtemel yeni bir savaşta başarılı olamayacağını ayrıca yedek kuvvetlerin de savaşa hazır olmadığını söylediği belirtildi.

Söz konusu gizli belgenin basın aracılığıyla kamuoyuna bildirilmesi üzerine İsrail’in yedek kuvvetler birliklerinin subaylarından konuya ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada, İsrailli yetkililerin İsrail ordusunun acziyetini gözler önüne sermeye yönelik açıklamalarına şiddetle tepki gösterildi.

İsrail yedek kuvvetlerinin yeteri kadar eğitimli olmadığı söylentilerine tepki gösterilen açıklamada, “Ordu yetkilileri, açıklamalar yapmaktan vaz geçmez ve yedek kuvvetlerin sorunlarını gidermek için adım atmazsa, gelecek yeni bir savaş İsrail için kelimenin tam anlamıyla felaket olur.” ifadelerine yer verildi.

Daha önce de işgalci İsrail’de yayımlanan Maariv gazetesi, İsrail ordusunun, her an başlayabilecek bir savaşa hazırlıklı olmadığını ortaya koyan bir araştırmanın sonuçlarına yer vermişti.

İsrailli birçok üst düzey Siyonist komutanın görüşlerine yer verilen araştırmada, İsrailli komutanların savaşta kullanılacak mühimmat ve askeri teçhizat yetersizliğinden endişe duydukları ve İsrail ordusunun muhtemel bir savaşa hazırlıklı olmadığını düşündükleri belirtilmişti.