Siyonist İsrail Heyeti TÜRKİYE’YE GELİYOR

Görüşmelerde İsrail’in İran konusundaki “endişeleriyle” Türkiye’nin YPG terör örgütü hassasiyeti masada olacak. İsrail, askıya alınan anlaşmaların yeniden yürürlüğe girmesi için mesai harcayacak.

Eski İşbirliği Yeniden Sağlanacak

Türkiye ile Siyonist İsrail Mavi Marmara saldırısıyla askıya alınan anlaşmaların yeniden yürürlüğe girmesi için mesai harcayacak. İsrail-Türkiye arasında üst düzey ziyaretler planlanırken, alt seviyede görüşmeler de sürüyor. İsrail’den bir diplomat heyetinin bu ay içinde Ankara’ya gelmesi planlanıyor.

GÖZAT  Siyonist İsrail Enerji Bakanı TÜRKİYE'ye GELİYOR

Gündemde Suriye De Var

Görüşmelerin gündemi, Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmeler olacak. Türkiye’nin hassasiyeti Kuzey Suriye’de oluşabilecek olası bir YPG koridoru. İsrail’in ise görüşmelerde 3 kırmızıçizgisini vurgulaması bekleniyor. İran’ın koridor açarak Akdeniz’e ulaşmasının engellenmesi. Suriye’den İsrail’e dönük saldırılar ve silahların yayılması, özellikle Hizbullah gibi grupların eline geçmesinin (!) önlenmesi. İki ülke arasında Mavi Marmara krizi ardından askıya alınan askeri anlaşmaların tekrar yürürlüğe girmesi konusundaki çabalar da sürüyor. Bu konuda savunma ve dışişleri bakanlıkları karşılıklı görüşüyor.

GÖZAT  Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu İle Siyonist Bakan'ın SELFİE FOTOĞRAFI

Karşılıklı Bakanlık Seviyesinde Ziyaretler

İsrail enerji bakanının nisanda Türkiye’ye, Türk ekonomi bakanının da mayısta İsrail’e gitmesi bekleniyor. Gazze ambargosunun esnetilmesi konusunda da ortak anlayış sürüyor. Yetkililer bugüne kadar Türkiye’den 2 geminin İsrail’e gittiğini belirtiyor. “Ek gemiler için işbirliği yapılabilir” mesajı veriyor. İsrailli yetkililer Hamas’ın Türkiye’deki faaliyetleri konusunda ise daha gidecek uzun bir yol olduğunu belirtiyor. Hamas’ın askeri kanadının üst düzey isimlerinden Salih Aruri geçen yıl Türkiye’den sınırdışı edilmişti.

GÖZAT  Türkiye İle Siyonist İsrail Arasında BUZLAR ERİYOR

Siyonist Enerji Bakanı Steinitz Nisan’da Geliyor

Öte yandan İsrail Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Steinitz, Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret edecek. Steinitz’in Nisanda İstanbul’da yapılacak Atlantik Konseyi toplantısı kapsamında Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Konferansta, bölgesel odak çerçevesinde enerji, ekonomi ve güvenlik konularındaki küresel gelişmeler ele alınacak.

GÖZAT  Korsan İsrail: Türkiye İle Avrupa Doğal Gaz İhracatı İçin Anlaştık

Geçen yıl Ekimde 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında İstanbul’a gelen Steinitz, 6 yıl aradan sonra İsrail’den Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren ilk bakan olmuştu. İstanbul’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile görüşen Steinitz, Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğalgaz ihracı yapacak bir boru hattı kurulmasına yönelik iki hükümet arasında özel bir diyalog kanalı açmaya karar verdiklerini belirtmişti.