Ürdünlü Analist: İsrail Tam Bir Çıkmaz İçinde

El Cezire TV kanalına açıklamada bulunan Ürdünlü askeri analist emekli tümgeneral Me’mun Ebu Nevvar, Amerika ve siyonist İsrail’in Direniş Eksenini ortadan kaldırmak için hiçbir askeri seçeneklerinin olmadığını söyledi.

Me’mun Ebu Nevvar El Cezire TV canlı yayınında şu açıklamalarda bulundu:

‘Bence İsrail çıkmaz içerisinde. Hiçbir stratejik programı yok. Tek seçeneği sağa sola saldırmak. Eğer ABD bir savaşa girerse iki savaşı hatta bir savaşın yarısını bile kazanamaz. İsrail’in stratejisinin birçok zaafı vardır. Eğer bir gün gelir İsrail Suriye’ye girerse çıkmasının hiç mümkün olmayacağı biri bataklığa saplanmış olur. O bataklıktan hiçbir vakit çıkamaz.

Burada iki önemli noktaya vurgu yapmak istiyorum. Birincisi şu; Hizbullah’ın yıkıcı füzeleri her iki tarafa da zarar verecektir. Bu, şu anda şahit olduğumuz caydırıcılık unsurudur. İsrail’in belirlemiş olduğu kırmızı çizgileri ve savaş yöntemleri değişebilir. Fakat asıl caydırıcılık unsuru bu füzelerdir.

Ayrıca Direniş Ekseni ve onun caydırıcılık unsuru Kızıldeniz’den, Hürmüz, Irak ve Akdeniz’e kadar uzandı. 4800 kilometrelik bir alana ulaştı.

Ne ABD’nin ne de İsrail’in Direniş Eksenini ortadan kaldıracak hiçbir askeri seçeneği yok. Bu yüzden orada-burada karşılıklı saldırılara şahit olacağız. Ben bunun Hizbullah’ın cevabı olduğuna inanmıyorum. Hizbullah’ın cevabı yoldadır.’