SİYONİST Elitler İSRAİL’den Kaçıyor

Siyonist İsrail yönetimi tüm Yahudileri İsrail’de toplamaya çalışıyor. Ancak özellikle ABD’de yaşayan Yahudiler’in bu konuda pek istekli olmadıkları görülüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre 2012 ile 2015 yılları arasında ABD’ye yerleşen Yahudilerin sayısı 17 bin 770. aynı dönemde ise ABD’den İsrail’e göç eden Yahudilerin sayısı 13 bin. ABD’de yaşayan Yahudilerin ise yaklaşık 1 milyon olduğu tahmin ediliyor. En çok Yahudi’nin bulunduğu şehirler New York City ile Los Angeles.

ABD’de yaşayan Yahudiler bulundukları bölgelerde herhangi bir zorluk ya da engelle karşılaşmadan kültürel, siyasi ya da ekonomik faaliyetlerini sürdürebiliyor.

Yahudiler’in İsrail yerine ABD’yi tercih etmesinin belki de en önemli sebebi eğitim ve iş imkanları. Siyonist yönetim de beyin göçünden gerçekten endişe ediyor. 2008 yılına ait verilere göre İsrail’de kalmayı tercih eden her 100 uzmana karşılık 29 uzman yurtdışını tercih ediyor.

İsrail yönetimi her şeye rağmen diasporadaki Yahudileri geri getirmeye çalışıyor. Bunun için ya Yahudilik duygusu harekete geçirilmeye çalışılıyor ya da özel ekonomik imkanlar sağlanıyor.

Örneğin Noel kutlayan yozlaşmış Yahudi bir aileyi gösteren bir reklam kullanılıyor. Ya da maddi yardım, vergi indirimi ya da işyeri açmada kolaylık gibi imkanlar sağlanıyor.

Sonuç olarak İsrail yönetimi Yahudileri işgal ettiği topraklara getirmek ve orada tutmak için her şeyi yapsa da pek başarılı görünmüyor.