Siyonist Analist: Suriye’den İsrail’e Fırlatılan İran Füzesi…

İsrailli askeri analist Yoav Limor, İsrail rejiminin Suriye üzerinden ateşlenen ve geçtiğimiz hafta Dimona nükleer santrali yakınlarına düşen füzesinden dolayı endişelenmesi gerektiğini söyledi.

İran’ın nükleer santraline yapılan sabotaj saldırısına yanıtı olarak fırlatılan füzeler, bir öncesindeki gün de İsrail’e ait bir füze fabrikasını hedef almış ve patlama görüntüleri sosyal medyaya düşmüştü.

Dünya medyasında ve ilginç şekilde İsrail’e karşıt gibi görünen Müslüman ülkelerin medyasında da çok sıkı bir sansüre uğrayan saldırılar, neredeyse hiç kamuoyuna yansıtılmadı.

Ancak sosyal medyaya düşen görüntüler çoktan yayılmıştı ve Siyonist İsrail Savunma bakanı mecburen olayı itiraf eden bir açıklama yayınlamıştı.

Londra’da yayımlanan Rey el-Youm gazetesinin haberine göre İsrailli askeri analist Yoav Limor, Suriye’nin Necef Çölüne düşen hava savunma füzesinin mevcut çatışma denklemini değiştirdiğini söyledi.

İsrail rejimine ait savaş uçakları geçtiğimiz hafta Perşembe günü Suriye’nin başkenti Şam’ın dış semtlerine saldırıda bulunmuş, saldırıya karşılık veren Suriye ordusunun attığı bir karadan havaya füze, Necef Çölü’ndeki Dimona nükleer tesisleri yakınlarına düşmüştü.

Habere göre İsrailli analist Yoav Limor, Israel Hayom gazetesinde yazdığı yazıda, İsrail rejiminin geçtiğimiz Perşembe günü Suriye ordusunun attığı karadan havaya füzeyi karşılayamamasından dolayı birkaç sebepten dolayı kaygı duyması gerektiğini söyledi.

İsrail rejimi ordusunun Suriye füzesini karşılamakta başarısız olmasının doğru olmayan bir hava savunma füzesi kullanmasından mı yoksa başka bir sebepten mi kaynaklandığının acilen aydınlatılması gerektiğini belirten Yoav Limor şunları söyledi:

“Suriye’nin karadan havaya füzesinin rotası oldukça sıkıntı verici; çünkü bu füze uçuş sırasında rotasını değiştirmiş ve bu süre boyunca yeni bir hedef arayışına girmiş. İsrail, dünyanın en gelişmiş hava savunma ve füze karşılama sistemine sahip; ama bu sistem, füze ve roketleri karşılamak için tasarlandı, şimdi ise seyir füzelerini, insansız hava araçlarını ve hatta karadan havaya füzeleri karşılaması gerekiyor.”

Suriye’den birilerinin burada yeni bir teknoloji olduğunu düşünerek ve yüzlerce kilometre menzile sahip bu tür füzelerin İsrail’in güneyine düşebildiğini bilerek buraya sürekli füze ateşlemelerinden korktuğunu belirten Yoav Limor “Evet bu füzelerin hassas isabete sahip olmadığı ve bunları belirli bir hedefi vurmak için kullanılamayacağı doğrudur; ama bu füzeler İsrail halkını delirtmek ve maddi zararlar vermek için yeterlidir” dedi.