BAE ve SUUD Öncülüğünde İsrail İle Normalleşme Temalı Dizi…

Siyonist İsrail’le normalleşmenin zirve yaptığı bugünlerde merkezi Birleşik Arap Emirlikleri olan Suudi televizyon kanalı MBC, bazı Arap yöneticilerin doğrudan desteğiyle Ramazan ayında yayınlanmak üzere Yahudileri şirin göstermeye yönelik mesajlar içeren Ümmü Harun (Harun’un Annesi) isimli bir dizi hazırlıyor.

İsrail’le ilişkileri gün yüzüne çıkan körfez ülkelerinin kanalı olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da faaliyet gösteren Orta Doğu Yayın Merkezinin (MBC) hazırlıklarına başladığı Ümmü Harun dizisi, genelde Körfez ülkelerinde özelde ise Kuveyt’te yaşayan bir Yahudi kadının hayatını konu alıyor.

Yahudileri şirin gösteriyor…

Filistin Normalleşmeyle (İsrail ile) Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada söz konusu dizinin, İsrail’le normalleşme sürecinin bir parçası olmasının yanı sıra Yahudileri şirin göstermeyi hedeflediği belirtildi.  

Filistinlilerin haklarını gündeme getirmeyi bırakın Filistin davasına sahip çıkan bütün kesimlere düşmanlık eden Birleşik Arap Emirlikleri merkezli MBC adlı televizyon kanalı Ramazan’da yayınlayacağını duyurduğu Ümmü Harun dizisinde, Müslümanlar ve Yahudiler arasındaki aşk hikayeleri, Yahudi kıyafetleri giymiş hahamları, Yahudi dinindeki ibadet yolları yanında Yahudiler ile ağırlıklı olarak Müslüman toplum grupları arasında çıkan çatışmaları kötüleyen konuların işleneceği öğrenildi.

İsrail’le normalleşmeye karşı mücadelede Kuveyt toplumunun ön plana çıktığına dikkat çekilen açıklamada, dizinin ana temasının Kuveyt’te yaşayan bir Yahudi kadının olmasının asıl maksadının, Kuveyt başta olmak üzere İsrail’in işgaciliğine karşı çıkan Müslüman toplumlarda Yahudileri şirin göstermek olduğu vurgulandı.

Diğer taraftan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, haftalık olağan kabine toplantısında, son yıllarda Arap ülkeleriyle normalleşmede ilerleme kaydettiklerini belirtmişti.

Siyonist Başbakan Netanyahu, “En az 6 Arap ülkesiyle sıkı ilişkilerimiz var” İfadelerini kullanmıştı.

Kuveyt: İsrail’le normalleşmek haramdır

Kuveyt Parlamentosu Başkanı Merzuk el-Ganim, Arap-İsrail ilişkileri konusunda, “İsrail ile normalleşme siyasi olarak haram, ahlaki olarak yasaktır” demişti.

Ganim, Ürdün’ün başkenti Amman’da Arap Parlamentolar Birliği tarafından “Kudüs Filistin’in Ebedi Başkentidir” adı verilen konferansta, Arap- İsrail ilişkilerine değinmişti.

“İsrail ile normalleşme siyasi olarak haramdır, ahlaki olarak yasaktır” ifadesini kullanan Ganim, konferansın kapanış bildirgesinde normalleşmeyi reddetmeye vurgu yapılması çağrısında bulunmuştu. Ganim, konunun dile getirilmesinin dahi kabul edilemez olduğunu söylemişti.

“Normalleşmeye hayır, çocuk katilleriyle, toprak işgalcileriyle normalleşmeye hayır” diyen Ganim, normalleşmenin boyun eğme ve teslim olma anlamına geldiğini vurgulamıştı.