Siyonist Medya: Sisi’nin ABD Ziyareti İsrail İçin Büyük Kazanım

Siyonist İsrailli yazarlar, görüşmeyi “İsrail açısından büyük bir kazanım” şeklinde yorumladılar.

İsrailli yazarlar, Mısır’da yönetimi darbeyle ele geçiren Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin Beyaz Saray’da Donald Trump tarafından ağırlanmasından oldukça memnun görünüyorlar.

GÖZAT  Mısır Gazze'nin Bir Can Damarını Daha Kesti

“Sisi, Trump’ın bölge siyasetini desteklediğini açıkladı. Görüşme, İsrail açısından büyük bir kazanım” diyen İsrailli yazarlara göre Sisi, İsrail ve Trump’a olan bağlılığını yineledi.

Sisi, İsrail açısından verimli topraklara dönüşmesi için Sina’daki Mısırlıları göçe zorlaması, Gazze direnişine karşı mücadele etmesi ve işgalci İsrail’in sınırını koruması karşılığında Trump’tan askeri destek sözü aldı.

GÖZAT  Sisi'nin ABD Ziyaretinde Gazze Sınırına ORDU İDDİASI

Israel Today gazetesi için kaleme aldığı makalesinde Sisi’nin Amerika ziyaretini değerlendiren İsrail’in eski Mısır büyükelçisi Itzhak Levanon “İki başkan arasında terörün tamamen kökünden sökülüp atılması ve istikrarın insan haklarına öncelenmesi konularında şaşırtıcı bir uyum var. Washington ile Kahire arasındaki iyi ilişkilere dönülmesi çalışması, bölgenin istikrara kavuşması için İsrail-Mısır ve Amerika arasında üçlü işbirliğini gerektiriyor” dedi.

GÖZAT  SİSİ Ailesinde MOSSAD Çalışanları Var

Makalenin devamında Levanon, terör örgütlerine karşı mücadele işbirliğiyle ilgili olarak “Amerika, Mısır’dan geleneksel askeri doktrinini teröre karşı mücadeleye uygun bir doktrinle değiştirmesini istiyor” dedi.

İsrail radyosuna konuşan Siyonist yorumcu Shimrit Meir ise Sisi’nin Filistin – İsrail sorununu, İsrail’in lehine olacak şekilde çözme girişimini desteklediğini söyledi.

GÖZAT  Sisi, Dünya Yahudi Kongresi Başkanı İle Görüştü

Meir “Sisi, şuana kadarki hiçbir liderin başaramadığı İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmanın gerçekleşmesi için çalışıyor. Sisi’nin çatışmanın taraflarıyla iyi ilişkisi var. İki tarafı da müzakere masasına oturmaya ikna edebilecek tek kişidir” dedi.

Amerika ile Mısır arasındaki ilişkileri değerlendiren Meir “Mısır’ın teröre karşı verdiği büyük mücadele, Hamas hareketini reddetmesi ve Pentagon’la güçlü ilişkilerinin olması, gelecek süreçte Amerika ile Mısır’ı birbirine yaklaştıracak üç sebeptir” şeklinde konuştu.