Direniş Gruplarından FKÖ’ye Tepki

Direniş hareketleri karşısında Filistin’deki otoritesini kaybetmek istemeyen Mahmud Abbas’ın girişimleri, direniş gruplarının tepkisini çekti. Gruplar ortak bildiri yayımladı.

Hamas, İslami Cihad ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ortak bir açıklama yayımlayarak Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi’nin toplantısını kınadı.

Filistin Yönetimi’nin, bölünmeyi derinleştiren tek taraflı adımları karşısında şaşkın olduklarını ifade eden gruplar, “Düşman İsrail için mücadele için tek yol Filistinlilerin birliği sağlamak ve ulusal bir program üzerinde anlaşmaya varmaktan geçmektedir” ifadelerini dile getirdi.

Filistin Yönetimi’nin ortak bir mutabakat olmamasına ve tüm tarafların iştirak etmemesine rağmen toplantıyı düzenlemekte ısrar ettiğini söyleyen gruplar, Filistin Yönetimi’ni bu ısrarından vazgeçmeye çağırdı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi toplantısı, pazar günü öğleden sonra Ramallah şehrinde yapıldı. Birçok Filistinli grup toplantıyı boykot etti ve katılmadı.

Toplantıda, Filistin Kurtuluş Örgütü Ulusal Konseyi başkanlığına, el-Fetih Hareketi’nin adayı Ruhi Fettuh’un seçildi. Musa Hadid ile Ali Faysal da başkan yardımcılıklarına getirildi.

Toplantıyı boykot eden Filistinli hareketler, toplantının herhangi bir siyasi boyutu olmadığını kaydederken, toplantının amacının Abbas’ın Ulusal Konsey ve Yürütme Komitesi’nde istediği atamaları geçirmesi, Filistin Yönetimi Başkanı’nın ABD nezdindeki meşruiyetini yenilenmesi ve müzakerelerin yeniden başlatılması olduğunu bildiriyor.