SİSİ’den ABBAS’a: MISIR’da Bir FİLİSTİN Devleti Kuralım!

ABD ve ırkçı İsrail’in Ortadoğu ve Filistin’deki  politikalarının en büyük destekçilerinden biri olan Mısır Cuntası Sisi yine sahneye çıktı. Gazze’de yıllardır süren ambargoya yardımcı olan Sisi, bu kez Trump yönetiminin ırkçı  İsrail’in Filistin topraklarındaki işgalini meşrulaştırma amacı taşıyan ‘Yüzyılın Anlaşması’ planı için yardıma koştu.

Sisi, Filistin özerk yönetimi başkanı Mahmud Abbas’a Mısır toprağı olan Sina Yarımadası’nda bir Filistin devleti kurulmasını teklif etti. Terör rejimi İsrail ordu radyosunda yer alan habere göre, Sisi’nin Abbas’tan bu devlet karşılığında Filistinlilerin 1967 sınırları talebinden vazgeçmesini istediği ileri sürüldü.

Habere göre Sisi Abbas’a, Sina’da kurulacak Filistin devletinin Gazze Şeridi’nden 5 kat daha büyük olacağını ve komşu ülkelerde yaşayan Filistinli mültecilerin yeni kurulacak yere yerleşebileceklerini söyledi.

Haberde, Sisi’nin önerdiği planda kurulacak yeni devletin Gazze’yle birleştirilmesi, buranın silahlardan arındırılması ve işgal altındaki Batı Şeria’daki bulunan kentlerin Filistin yönetiminin kontrolü altında kalması gibi maddeleri içerdiği iddia edildi.

Trump yönetiminin yeşil yaktığı ileri sürülen plandan ırkçı İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun haberdar olduğu ifade edildi.

Abbas ve Sisi, en son eylül ayında ABD’nin New York kentinde yapılan Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul Toplantıları kapsamında görüşmüştü.