Pakistan Halkı, İsrail-BAE Anlaşmasını Protesto Etti

Tarih boyunca İslami değerlerin yılmaz savunucusu olmayı sürdüren çok sayıda Pakistanlı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile işgalci İsrail arasında imzalanan normalleşme anlaşmasını protesto etti.

Başkent İslamabat olmak üzere Pakistan’ın muhtelif kentlerinde bir araya gelen binlerce Pakistanlı, Siyonist İsrail ile BAE arasında 13 Ağustos’ta imzalanan normalleşme anlaşmasını şiddetle lanetledi.

Ülkedeki dini ve siyasi alanlarda etkili olan İslami kurumların çağrısı üzerine, söz konusu çirkin anlaşmaya tepki göstermek için Pakistanlılar sokaklara döküldü. Göstericiler, BAE ve İsrail’in geçtiğimiz günlerde ABD’nin arabuluculuğu ile ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda vardığı anlaşmayı kınayan sloganlar attı.

Göstericiler, Filistin bayraklarının yanı sıra üzerinde “İsrail’e lanet olsun, İsrail-BAE anlaşması geçersizdir, Pakistanlılar, Filistinlilerin yanındadır” yazılı pankartlar taşıdı. BAE’yi aldığı karar nedeniyle Filistin halkına ihanetle suçlayan protestocular, “Kahrolsun ABD ve İsrail” sloganı attı.

Pakistan’da gündemi belirleyen siyasi hareketlerden biri olan Cemaat-i İslami lideri, düzenlenen protesto eylemi sırasında gerçekleştirdiği konuşmasında, “Filistin davası, sadece Arapların değil bütün Müslümanların davasıdır.” ifadelerini kullandı.

İşgal altındaki Filistin topraklarının sadece Filistinlilerin olduğuna vurgu yapan cemaat lideri, hiçbir anlaşmanın bu gerçeği örtbas edemeyeceğini, tüm Müslümanların İsrail-BAE anlaşmasının karşısında olduğunu ve BAE’nin attığı adımın büyük bir ihanet olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Trump’ın paylaşımını alıntılayarak, “Bu tarihi bir gün.” değerlendirmesi yapmıştı.