Pakistan: Bazı Dost Ülkeler, İsrail’i Tanımamızı İstiyor

Pakistan Başbakanı İmran Han, dost olarak tabir ettiği bazı ülkelerin, Siyonist İsrail’i resmen tanıması için Pakistan’a baskı yaptığını belirtti.

İmran Han, tüm baskılara rağmen Pakistan devletinin Filistin meselesi çözülene kadar Siyonist İsrail’i tanımayacağını vurguladı.

İsrail’i tanıyan ülkelerle ilgili birçok sorun olduğuna ancak mevcut şartların söz konusu ülkelerle ilgili açıklama yapmaya elverişli olmadığına dikkat çeken Pakistan Başbakanı Han, “Çünkü bunlar dost ülkelerdir, onlara kötülük etmek istemeyiz.” dedi.

Diğer taraftan Han, Pakistan’ın ekonomik olarak İsrail ile normalleşme anlaşmalarını imzalayan ülkelerle güçlü bağları olduğunu belirterek, özellikle İslamabad’ın büyük oranda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’a olan bağımlılığına da atıfta bulundu.

Daha önce de Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah’ın Filistin davasına koşulsuz desteğini sürdürdüğünü vurgulayan Han, “İsrail’e karşı duruşumuz nettir. Filistinliler haklarına kavuşmadan İsrail’i tanıyamayız. Bu da ancak iki devletli bir çözümle mümkün olabilir.” dedi.