İŞGALCİLERDEN 23 Filistinliye Gözaltı ve GASP

İsrail işgal güçleri, işgalci İsrail’e karşı “şiddet eylemlerine” karıştığı bahanesiyle 15 Filistin vatandaşını gözaltına alan bir bildiri yayınladı.

Gözaltına alınanlardan 3’ü Tulkarem’den, 3’ü El Halil’den ve diğerleri Cenin bölgesindeki Zbuba köyünden, Beyt Ummar sakinleri ve şehre yakın Surif’lerden oluşuyor.

İsrail işgal kuvvetleri, El Halil yakınlarındaki Deir Samet kasabasında bir Filistinliyi daha “Hamas’a, mahkum ve şehit yakınlarına yardımda bulunma” suçlaması yaparak gözaltına aldı ve Filistinlinin aracına el koydu.

İsrail kanalı, Nablus yakınlarındaki Salem köyünden de üç Filistinlinin ve El Halil’in batısında Tarkumia kasabasından birkaç kişinin gözaltına alındığına işaret etti.

İşgalci İsrail raporlarına göre, gözaltındaki kişilerin çoğu güvenlik güçleri tarafından aranıyordu ve bunların yetkili makamlar tarafından ifadesi alınıyor.

İşgal ordusu, dün gece gerçekleştirdiği baskın ve gözaltına alma sırasında İsrail güçlerinin “silah ve para” ele geçirdiğini söyledi.

El Halil yakınlarında Deyr Samet bölgesinden bir Hamas aktivistine ait 45 bin şekelin üzerinde paraya (14.000 ABD doları) el konulduğu açıklandı.

İşgal kuvvetleri, Nablus’un doğusunda Salem köyündeki bir evde de Filistinliyi gözaltına almadan önce silahına el koydu..

Nablus’daki yerel kaynaklara göre, İsrail işgal güçleri evine baskın yaptıktan sonra dört çocuğun annesi olan genç Rima Mansour’u (30) gözaltına aldı ve bilinmeyen bir yere götürdü.

Görgü tanıklarına göre İsrail işgal ordusu Mansour’un evini aradı ve eve ciddi zarar verdi.

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te evlere sık sık baskınlar düzenleyerek Filistinlileri çeşitli iddialarla gözaltına alıyor.

Filistin Esirler Cemiyetinin de aralarında bulunduğu kurumların hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 bin Filistinli bulunuyor.