MÜLTECİLER Davası, Filistin’in Temel Meselelerinden

Hamas’ın Filistin dışındaki başkanı Mahir Salah, ister Yüzyılın Anlaşması’yla ve isterse başka bir planla olsun, Filistinli mülteciler davasının tasfiyesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Mahir Salah, Filistinli mültecilerin kayıtsız şartsız vatan topraklarına dönme ve geleceklerini belirleme hakkına bağlı kalacaklarını ifade etti.

Yarına denk gelen Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle ofisi aracılığıyla bir bildiri yayınlayan Mahir Salah, Filistinli mülteciler davasının dünyadaki en önemli ve en karmaşık dava olduğunu belirtti.

Filistin dahilinde ve haricinde yaşayan mülteci sayısının 8 milyona ulaştığını bildiren Mahir Salah, Filistinli mülteciler davasının en adil dava olduğunu kaydetti.

Mahir Salah, Filistinli mültecilerin çıkarıldıkları vatan topraklarına dönmeleri ve kendilerine tazminat ödenmesi konusunda Birleşmiş Milletler kararları olduğuna dikkat çekti.

Filistinli mültecilerle ilgili uluslararası kararların uygulanmasını isteyen Mahir Salah, uluslararası toplumun ve başta UNRWA olmak üzere insani yardım kuruluşlarının Filistinli mültecilere yardım etmesi gerektiğini söyledi.

İşgal rejiminin Filistinlileri zorla göç ettirmeyi sürdürdüğünü hatırlatan Mahir Salah, UNRWA’nın hizmetlerinin kısıtlanmasına karşı olduklarını dile getirdi.

Mahir Salah, topraklarında Filistinli mültecileri barındıran ülkelere de seslenerek, mültecilere insani ve sosyal haklarının verilmesini istedi.