MOSSAD’ın Gazze’de HAMAS’a Karşı Planı!

MOSSAD eski başkan yardımcısı, Makor Rişon gazetesine şunları söyledi: “İsrail kararlı ve inatçı bir şekilde Hamas’ın Gazze’deki gücünü ortadan kaldırmak istiyor. Zira Hamas’ın tehdidini kontrol altında tutacak güçlü bir planı da var. Sonuçta Hamas’ın gücünün Gazze’de çökmesi için birçok seçeneğe yönelmiş durumda. 

Siyonist İsrailli iki general eş zamanlı olarak Hamas’ın Gazze’deki siyasal stratejik eksikliğini gündeme getirdiler ve bu oluşumla ilgili askeri seçeneklere değindiler.

Knesset’e bağlı, içişleri ve güvenlik komitesi başkanı Avi Dikhter, Kan TV’de şunları söyledi: “İsrail Gazze şeridinde ‘yeni muhafaza çitleri’ operasyonunu gerçekleştirmek istiyor. Tıpkı ordunun 2002’de Batı Şeria’daki eylemleri gibi. Bu operasyonlar, Gazze’nin silahsızlanması ve askeri alt yapısının yok edilmesine yönelik operasyonlar. Çünkü ne yazık ki tüm bunların gerçekleşmesi için yani Gazze’nin silahsızlandırılması için siyasal strateji veya siyasi bir değişiklik  yok.”

Şabak’ın eski güvenlik başkanı ve Siyonist rejim eski içişleri bakanı şunları ekledi: “Gazze’deki bu operasyonlar için uygun bir zamanlama yapılmalı. Elbette bu operasyonlar birkaç hafta ya da birkaç ayda bitmeyecektir. Tüm siyasi, askeri ve güvenlik birimleri bu zamanı belirlemeli çünkü bu küçük bir operasyon değil.”

Siyonist general sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Filistinliler anlamalı ki biz sıradan bir silahlı örgütle karşı karşıya değiliz, zira HAMAS hareketi güçlü, silahlı bir askeri  örgüttür. Gazze şeridinden bağımsız özerk bir organizasyon. Ebu Mazen’in Gazze aleyhine yaptığı her bir eylem İsrail’e çok büyük sıkıntılar çıkarıyor.”

Bu doğrultuda MOSSAD eski başkan yardımcısı Ram Ben Barak şunları söyledi: “İsrail inatla ve kararlılıkla Hamas’ın Gazze’deki gücünü bitirmek istiyor ve Hamas’ın tehditlerini kontrol edecek kuvvetli bir planı var. Çoklu seçeneklere yöneldi ve sonunda Gazze’de Hamas’ın gücünü çökertecek. Bu yüzden bu silahlı örgütün Gazze şeridinde kalmasına izin vermemeli ve yok olması için hızlı bir şekilde harekete geçmeliyiz.

Hamas’ın gücü Gazze’de İsrail sağcı partisinin hayallerinin gerçekleşmesine yardım ediyor. Çünkü HAMAS Gazze’de güçlü oldukça Filistinlilerle siyasi bir anlaşma söz konusu olamaz.

Gazze’de iki milyon Filistinli var ve onların en az bir milyonu Filistin Kurtuluş Örgütü’nü destekliyor, onların güçlendirilmeleri gerekiyor. Aynı zamanda Filistin Kurtuluş Örgütü, HAMAS liderleri ile Gazze’de epey yakınlaştı. Onlara suikast için havadan harekete geçmeliyiz. Gazze’nin yeniden işgalini düşünmemeliyiz aksi halde bu tür operasyonlar kaosa yol açacak.

Gazze’de Hamas’ı ortadan kaldırmak, Özerk Yönetim ile siyasi müzakerelere girme yolunu kolaylaştırır. Hem de Batı Şeria’daki büyük yerleşim yerlerinden ve Ürdün’den vazgeçmek zorunda kalmadan. Çünkü Batı Şeria ve Ürdün arasında coğrafi bir irtibat yolu olmamalı. Bizler de eski hatalarımıza geri dönmemeliyiz tıpkı Sina ve Gazze arasında irtibat yolu olan Filedelfiya’dan ayrıldığımız gibi.