Mısır’dan İsrail’e Direkt Uçuşlar İçin Çalışmalar Başladı

Mısır Hava Yolları’nı (EgyptAir) işleten firma, işgal altındaki Tel Aviv’e sefer başlatmak için gerekli çalışmaları başlattığını duyurdu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan EgyptAir Yönetim Kurulu Başkanı Rüşdi Zekeriya, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı eş-Şarika Emirliği’nde gerçekleşen 8. Arap Havacılık Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Tel Aviv’e günlük sefer düzenlemek için İsrail yönetiminin ilgili makamlarıyla temasa geçtiklerini bildirdi.

Zekeriya’nın bu açıklamaları, geçtiğimiz günlerde I24News televizyonunda yer alan bilgileri teyit ediyor. Söz konusu televizyonda, EgyptAir’ın Tel Aviv’e haftada 21 sefer düzenlemek için İsrail yönetimine resmi talebini ilettiği, talebinin kabul edilmesi halinde EgyptAir’ın, halihazırda İsrail’e haftada 7 sefer düzenleyen Mısırlı Air Sinai Havayolları’nın yerini almasının planlandığı kaydedilmişti.

Ayrıca I24News televizyonu, bu talebin, İsrail’in BAE ve Bahreyn ile ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalamasının ardından gelmesinin dikkat çekici olduğuna yer vermişti.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos 2020’de İsrail ile BAE’nin, 11 Eylül 2020’de de İsrail ile Bahreyn’in “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesine” yönelik söz konusu anlaşmalar, 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun da katılımıyla imzalandı.

Fas Kralı 6. Muhammed, 10 Aralık 2020’de İsrail ile resmi ikili temasların ve diplomatik ilişkilerin mümkün olan en kısa sürede başlayacağını duyurmuştu.

Fas, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’ın ardından İsrail’le son birkaç ay içinde diplomatik ilişki kurmaya başlayarak ihanet kervanına katılan dördüncü, 1979’dan bu yana ise altıncı Arap ülkesi, Mağrib (Kuzey Afrika) bölgesinde ise ilk ülke oldu. İsrail ile Mısır arasındaki barış anlaşması ise 1979 tarihinde imzalanmıştı. Bu anlaşmayla Mısır, işgalci İsrail’i resmen tanıyan ilk Arap ülkesi olmuştu.

İhanet kervanına İslam coğrafyasından, Mart ayının ortalarında işgal altındaki Kudüs’te büyükelçilik açarak bu şehri işgal rejiminin başkenti olarak tanıdığını ilan etmiş olan Kosova da katıldı.