Mısır Rejimi Refah Sınır Kapısını 3 Günlüğüne Açtı

Gazze’deki Sınır Kapıları İdaresi’nin konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, Mısırlı yetkililerin Rafah sınır kapısını çift yönlü olarak mahsur kalan ihtiyaç sahibi yolcular için açtığı belirtilerek, bugün sabahtan itibaren daha önce isimleri listeye çıkan vatandaşların çıkış yaptıkları ifade edildi.

Açıklamada, daha önceki uygulamaların aksine bu sefer yolculardan pasaportların alınmayacağı, yolcuların doğrudan salonlardan çıkış ve giriş yapabilecekleri kaydedilerek, sabah erken saatlerden itibaren otobüslerin dış salona gelip oradan Şehit Said Siyam Salonu’na geçtikleri bildirildi.

Gazze’de hasta, öğrenci, başka ülkelerde oturumu olanlardan binlerce kişi uzun süredir isimlerini İçişleri Bakanlığı’na verip dışarı çıkmayı bekliyor. İsimleri listelerde yayınlanmasına rağmen Mısır’ın kapıyı istenen düzeyde açmaması birçoğunun dışarı çıkmasına mâni oluyor.

Son aylarda Mısır’ın üç-beş günlük aralıklarla kapıyı açması, yolcuların dışarı çıkma umutlarını artırırken, başta Hamas olmak üzere Filistinli gruplar Mısır’dan kapıyı daha uzun süre açması çağrısında buluyor.