GAZZE’ye Özgürlük Gemileri İNGİLTERE’de

Geminin Shoreham Limanı’nda iki gün kaldıktan sonra diğer gemilerle birlikte yoluna devam edeceği ve önümüzdeki ayın ortalarında Gazze Limanı’na ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Özgürlük Filosu gemilerinin Gazze halkının çektiği sıkıntıları Avrupa toplumlarına anlatmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerine yöneldikleri ifade edildi.

Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı kırmak üzere yola çıkacak dört gemi Pazar günü Hollanda’nın Amsterdam Limanı’ndan yola çıktı.

Gemilerin en büyüğü olan “Dönüş” gemisinde 20 aktivistin bulunduğu, İngiltere’nin Jersey adasına giden geminin daha sonra Fransa’nın Le Rochelle Limanı’na uğrayacağı bildirildi.

Sekiz aktivisti taşıyan iki teknenin ise Amsterdam’dan nehir yoluyla güneye Rotterdam’a doğru gittiği, orada bir kaç saat durduktan sonra Belçika’ya ve Fransa’ya doğru yöneldiği kaydedildi.

Teknelerin Rotterdam’da verdikleri mola sırasında El-Vasatiyye Merkezi ve bir grup aktivist tarafından karşılandığı, karşılama törenine Filistinli ve Arapların yanında Hollandalıların da katıldığı ifade edildi.