MESCİDİ AKSA İçin Yapılan ŞANLI Direniş 1 Yaşında + FOTO

Ne olmuştu?

14 Temmuz 2017 tarihinde işgalci İsrail güçleri, Mescid-i Aksa’da silahlı saldırı girişiminde bulunduğunu iddia ederek 3 Filistinliyi şehit etmiş ve Mescid-i Aksa’yı kapatmıştı.

Mescid-i Aksa’nın “Aslanlı Kapı” bölgesinde İsrail polisine ateş eden 2 Filistinlinin olay yerinde şehit olduğu açıklanmıştı. Saldırı düzenlediği iddia edilenlerden birinin de Aksa’nın içerisine kaçtığı ve burada şehit olduğu duyurulmuştu.

Öte yandan, İsrail polisinin açıklamasında, Aksa’da gerçekleşen olayda iki kişinin ağır yaralandığı kaydedilmiş ve olayın ardından şehit edilen Filistinlilerin üzerinde 2 yarı otomatik silah ve bir tabancanın ele geçirildiği belirtilmişti.

Mescid-i Aksa kapatıldı

Bunun yanı sıra, İsrail polisi Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatıldığını ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü’nün o gün Mescid-i Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceğine açıklamıştı.

Mescid-i Aksa’dan imamlar da dahil herkesi dışarı çıkaran polis, Aksa’da murabıt olarak adlandırılan Filistinli gönüllü bekçilerin telefonlarına el koymuş, Aksa’nın da içerinde bulunduğu şehrin surlarla çevrili Eski Şehir bölgesini ve çevresindeki yolları da giriş çıkışa kapatmıştı.

Kudüslüler Cuma namazını sokakta kıldı

Mescid-i Aksa’nın kapatılması nedeniyle Kudüs’te yaşayan Filistinliler Cuma namazını Kudüs’ün Eski Şehir surlarının dışında eda etti. Her vakit namazını Eski Şehir bölgesinin dışında eda eden Filistinliler namazlardan sonra gösteriler düzenledi.

Aksa’nın kapılarının önünde X-ray cihazları ve kameralar yerleştirildi

İşgalci İsrail polisi yaşanan olaydan sonra Aksa’yı üç gündür ibadete kapalı tuttuktan sonra Mescid-i Aksa’nın kapılarına metal dedektörler kurdu.

İsrail polisi tarafından kapalı tutulan Aksa’nın 16 Temmuz öğle saatlerinden itibaren kademeli olarak açılacağının açıklamasının ardından kapılara metal arama dedektörleri yerleştirildi.

İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, “Başbakan Netanyahu, durumu değerlendirmek amacıyla İsrail Kamu Güvenliği Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İç İstihbarat Servisi Şin-Bet ve Kudüs Polis Bölge Müdürü ile yaptığı görüşmelerinde, Mescid-i Aksa’nı 16 Temmuz Pazar günü öğle saatlerinden itibaren kademeli olarak Müslümanlara, ziyaretçilere ve turistlere açılması kararı aldı.” denilmişti.

Mescid-i Aksa’nın kapılarına metal dedektörlerinin yerleştirileceğine işaret edilen açıklamada, “Aynı zamanda Harem-i Şerif’in kapılarına X-ray cihazları ile Harem’in dışına çevreyi gözetleme amacıyla kameraların yerleştirilmesi kararı alındı.” ifadelerine yer verilmişti.

Kudüslüler 14 gün boyunca direndi

İsrail’in Mescid-i Aksa’nın kapılarının önünde yerleştirdiği kapılardan girmeyi reddeden Filistinliler iki hafta boyunca Aksa’nın kapılarının önünde gösteriler düzenledi.

Gösteriler esnasında Filistinliler, işgalci İsrail güçlerinin sert müdahalesine maruz kaldı. Yüzlerce Filistinli yaralanırken, Ayrım Duvarı’nın dışında kalan Tur bölgesindeki gösterilerde işgalci İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu Filistinli Muhammed Ebu Ğannam ağır yaralandı.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan El-Makasid Hastanesine kaldırılan Ebu Ğannam aldığı ağır yaradan dolayı hayatını kaybetti. Daha sonra, işgalci İsrail güçlerinin Ebu Ğannam’ın naaşına el koymaya çalıştığını öğrenen Filistinliler, şehidin naaşını hastaneden kaçırdı.

Aksa’nın kapılarındaki dedektörler kaldırıldı

İki hafta devam eden Filistinlilerin gösterileri ve uluslararası toplumdan aldığı tepkiden dolayı İsrail makamları, Aksa’nın kapılarına yerleştirdiği dedektörleri kaldırma kararı aldı.

İsrail Güvenlik Kabinesi’nin yaptığı toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, “Güvenlik Kabinesi tüm güvenlik birimlerinin tavsiye ettiği üzere metal arama detektörlerini kaldırarak, bunun yerine ileri teknolojiyi kullanarak başka önlemler almaya karar verdi. Bu şekilde (etrafı surlarla çevrili Kudüs’ün) Eski Şehir bölgesi ve Mescid-i Aksa’da ibadet edenlerin güvenliği sağlanacak.” ifadelerine yer verilmişti.

Öte yandan metal dedektörlerin kaldırılmasına karşın Filistinliler sabah namazlarını içeri girmeyerek Mescid-i Aksa’nın kapısında kıldı.

Namazın ardından açıklamalarda bulunan Mescid-i Aksa Vakfı Basın Sözcücü Firas Dibs, Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyni, Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani ve diğer vakıf yetkililerinin sabah 08.00’de toplantı yapacaklarını söylemişti.

Yapılan toplantıdan sonra Aksa’nın kapılarında yerleştirilen elektronik kapılar ve kameralarının kaldırıldığı tespit edildiği ve ikindi namazından bir saat önce Mescid-i Aksa’ya girme kararının alındığı belirtildi.

İkindi namazına doğru Aksa’nın kapılarının önünde toplanan Kudüslüler, İsrail makamları Aksa’nın Babu’l-Hutta kapısını açmadığı için o kapıya yöneldi.

Babu’l-Hutta kapısının önünde İsrail polisinin müdahalesine maruz kalan Filistinliler Kudüs Vakıfları yetkililerin emriyle Babu’l-Hutta’dan Mescid-i Aksa’ya girmeye başladı. Daha sonra Aksa’nın diğer bütün kapılarından da girmeye başladılar.

Mescid-i Aksa’nın avlusunda şükür namazını kılan Filistinler bir daha İsrail güçlerinin müdahalesine maruz kaldı. İsrail güçleri sadece Aksa’nın avlusunda 400 Filistinliyi yaraladı.