LİBYA’da İSRAİL’e Ait Casus KUŞ!

Arap basınından edinilen bilgilere göre Trablus ya da Osmanlı dönemindeki adıyla Trablusgarp şehrinde bölgede bulunan vatandaşların dikkatini çeken bir kuş görüldü. Yaralı olarak bulunan kuşun üzerinde kamera ve çip olduğu görüldü.

‘Casus Kuş’ olarak Arap medyasında gündem olan kuş ile ilgili bilgilerin aktarıldığı İsrail’in bilinen gazetelerinden ‘El Masdar’ın sitesinde yer alan haberde, kuşun ilk başta işgalci İsrailliler tarafından yaralı olarak bulunduğu ve daha sonra çeşitli tedaviler uygulanarak iyileştirildikten sonra casusluk faaliyetlerinde bulunmak üzere Libya’ya gönderildiği öğrenildi.

Akdeniz’e kıyı sınırları bulunan ve Libya’nın kuzeybatısında yer alan Trablus’ta ele geçirilen kuşun İsrail menşeli olup casusluk için kullanıldığından şüphelenildiği belirtiliyor.

Ancak İsrail gazetesinin haberine göre; kuşun ‘nesli tükenme tehlikesi’ bulunduğu ve bu nedenle ‘koruma altına alındığı’ iddia edildi.

Kuşun nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olduğundan dolayı, yaşayıp yaşamadığının kontrol edilmesini için çipin takıldığını ileri süren İsrailli gazete, haberinde Trablus’ta bulunan kuşun, Libya istihbarat birimi tarafından Hizbullah üyelerinin takip edilmesi için gönderildiği ihtimalini ileri sürdü.