KUDÜS İçin 30 Ülkenin Temsilcisi İSTANBUL’da Toplandı

“Senin İçin Ey Barış Şehri” adı altında düzenlenen konferansa 30 ülkeden 300 kadar temsilcinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

İşgale karşı Filistinli ve Kudüslü öğrencilerin direniş çabalarının birleştirilmesinin amaçlandığı konferansın açılış konuşmasını yapan Hamas Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, “İsrail işgali, terörizm adında yeni bir terim üretti ve siyonizme düşman herkes terörist ilan edildi.” dedi.

“Terör, ümmette Filistin konusunda oluşan birliğin parçalanmasına dönük bir araç haline geldi. Bugün birçok kişi terörist olarak yaftalanmaktan korktuğu için Filistin hakkında konuşmaktan çekiniyor.” diyen Hamdan, “İsrail, ümmetin dirilişini istemiyor çünkü bunun kendi sonu olduğunu biliyor. Bu sebeple ırk ve mezhep temelinde ümmeti parçalamak için çalışmalar yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Eski Gazze Kilisesi Sorumlusu Peder Manuel Musallam ise “İsrail, Oslo Anlaşmasından sonra FilistinKurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) İsrail’i tanıması için elini bağlamayı başardı.” şeklinde konuştu.

Filistin’in, Filistinler hariç kendisine başka halk tanımadığını vurgulayan Musallam, Filistin’in, kimliğini İsrail olarak değiştirmeyeceğini ve Filistin ile Kudüs’ün tarihsel, kültürel ve kimlik olarak Arap olduğunun altını çizdi.

Kudüs ve Filistin Destek Birliği adına konuşan Münir Said ise, İsrail’in Filistin’deki ayrılıklardan yararlandığını belirterek, “İsrail geçmişte direnişle savaşıyordu şimdi ise direnişi destekleyenlerle savaşıyor.” ifadelerine yer verdi.

İstanbul’da düzenlenen 2. Uluslararası Öğrenci ve Gençlik Hareketleri Kudüs ve Filistin Destek Birliği Konferansında Filistin halkına destek çağrısı yapıldı.

“Ey Barış Şehri Kudüs, Gayretlerimiz Senin İçin” temasını taşıyan konferansın yayınlanan sonuç bildirisinde, Filistin’de ve vatanından uzakta yaşayan Filistin halkına, İsrail işgaline karşı mücadelelerinde destek olma çağrısı yapıldı.

Bildiride ayrıca Kudüs’te Müslüman ve Hıristiyanların kutsal kabul ettiği mekanlara yönelik tüm ihlaller kınanırken, Filistinli tutukluların mücadelelerine destek verilmesi ve bu amaçla gösteri ve kampanyalar düzenlenmesi çağrısında bulunuldu.

Uluslararası camia ile bölgesel ve uluslararası kurumlardan, Filistin halkına verdikleri sözleri tutmalarının istendiği bildiride, İsrail’in insan haklarını, adalet, demokrasi ve özgürlük değerlerini ihlal eden politikalarına devam etmesine zemin hazırlayan siyasi ve ekonomik normalleşmenin her türlüsüne karşı olunduğu ifade edildi.

Cumartesi günü başlayan 2. Uluslararası Öğrenci ve Gençlik Hareketleri Kudüs ve Filistin Destek Birliği Konferansı dün sona erdi.