Kuveyt Halkından İsrail İle Anlaşan BAE’ye Tepki

Kuveyt’te 31 sivil toplum kuruluşu, işgalci İsrail ile normalleşmeyi, Filistin ve Arap halklarının sırtına saplanmış bir hançer şeklinde değerlendirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında ilişkileri normalleştirme anlaşmasının ardından Kuveyt’teki sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan ortak açıklamada, “İşgalci İsrail ile her türlü normalleşmeyi reddediyoruz. Normalleşme, Filistin halkının davasına ve Arap toplumunun sırtına saplanmış bir hançerdir.” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamada, Filistin davasının Arapların öncelikli davası olduğu vurgulanırken, Siyonist İsrail’in Filistinli vatandaşlara yönelik ihlallerine devam ettiği belirtildi.

Ortak açıklamayı imzalayan STK’lar arasında “Avukatlar Derneği”, “Kuveyt Medya Derneği” ve “Kuveyt Ekonomi Derneği” de bulunuyor.

Yapılan ortak açıklamada son olarak, Kuveyt’teki sivil toplum kuruluşlarının, Filistin halkının işgalci İsrail’e karşı her türlü direnme hakkına tam destek vermeye devam edeceği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos Perşembe günü İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilişkilerini tamamen normalleştirmek için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.