KUDÜS Okulları İsrail’in YIKIM Listesinde

Bakanlık yaptığı açıklamada, işgalci İsrail Yüksek Mahkemesinin söz konusu karar kapsamında, çevredeki bedevi köylerinden gelen 170 çocuğun eğitim gördüğü, Han el-Ahmer Bedevi köyünde bulunan okulun da yıkılacağı aktarılırken, uluslararası topluma duruma acil müdahale çağrısı yapıldı.

Bu arada, Filistin Yüksek Öğretim ve Eğitim Bakanı Sabri Saydam’ın konu ile ilgili Uluslararası İnsan Hakları ve eğitim hakkını savunan kurumlara resmi bir mektup yolladığı belirtildi.

Mektupta Saydam’ın, işgalci İsrail’in, Filistinli çocukları eğitimden mahrum bırakmak için uyguladığı yöntemleri ele aldığı kaydedildi.

İşgalci İsrail Yüksek Mahkemesi, geçen hafta işgal altındaki Kudüs’ün çevresindeki ‘Ayrım Duvarı’nın diğer yakasında kalan Filistinli bedevilere ait evler için yıkım kararı almıştı.

Han el-Ahmer Bedevileri Topluluğu Sözcüsü İyd Cehhalin, ‘Mahkemenin verdiği bu nihai karar, burada yaşayan 190 Filistinlinin topraklarından göçe zorlanmasına neden olacak’ ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, Ayrım Duvarı İle Mücadele Heyeti Müdürü Abdullah Ebu Rahmet ise bölgede 3 binden fazla nüfusa sahip 46 bedevi köyünün bulunduğuna işaret ederek, “İsrail, bölgede yaşayan Filistinlileri başka yerlere taşıyarak, Yahudi yerleşim birimi inşa etmeyi hedefliyor” diye konuşmuştu.