TÜRKİYE Dışişleri: KUDÜS, Öncelikli Politikalardan Biri!

Avrupa Ülkelerinde Görevli Filistin Büyükelçileri İstişare Toplantısı’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsünün muhafazasının Türkiye’nin dış politika önceliklerinden bir tanesi olduğunu açıkladı.

İsrail’in yaşananlardan ders almak yerine aynı hataları tekrarladığını belirten Çavuşoğlu, “Gazze’deki insanlık dışı ablukayı sürdüren İsrail, iki devletli çözümü devre dışı bırakmaya yönelik şiddetten beslenen pervasız bir kampanya yürütmektedir. Geçen yıl İsrail Parlamentosu’nda kabul edilen sözde Ulus Devlet Yasası da bu zihniyeti yansıtan yeni bir örnek olmuştur. Bu tür girişimlerin, diyalog ve diplomasi yoluyla adil ve kalıcı bir barışa ulaşma hedefimizi gölgelemesine asla izin vermeyeceğiz. İsrail, yasa dışı faaliyetlerini yoğunlaştırdıkça biz uluslararası sahada barış ve adalet için daha fazla çaba göstereceğiz” dedi.

İstanbul’da düzenlenen toplantıda konuşan Çavuşoğlu, Kudüs’ün statüsünün korunmasının önemine işaret ederek, “Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsünün muhafazası, dış politikamızın önceliklerinden bir tanesidir. Bu, bizim için kutsal bir davadır. Kudüs’teki adaletsizliğe uluslararası toplumun dikkatini çekmek için her türlü çabayı gösteriyoruz” şeklinde konuştu.