KUDÜS’te 40 Kişilik AİLE Evinden Çıkarılıyor

Bu karar bazıları henüz süt çağında otuzu çocuklardan oluşan 40 kişilik bir geniş ailenin evlerinden tamamen çıkarılması ve sokağa atılması anlamına geliyor.

Kararın aynı zamanda aynı mahallede ikamet eden ve evlerinden kovulma tehdidiyle karşı karşıya olan onlarca Filistinli aile açısından da tehlike oluşturduğu dile getirildi.

Temyiz talebinde bulunanlar, 1956’dan beri Şeyh Cerrah Mahallesi’nde ikamet eden büyük Sabbağ ailesinin fertleriydi. Bunlar Yafa asıllı ve siyonistlerin 1948’de işgal devletini kurmaları döneminde Kudüs’e iltica etmiş durumdalar. Yafa’daki evleri ise hâlen duruyor.

İşgal yönetiminin Kayıpların Mülkleri Yasası adlı göstermelik bir yasaya dayanarak 1948’de evlerini terk etmeye zorlanmış mültecilerin mülklerine, bir daha iade etmemek üzere el koymuş durumda. O yüzden söz konusu ailenin Yafa’daki evlerine dönmelerine de izin verilmiyor.

Aile 2008’den beri Kudüs’teki evlerinden kovulmamak için yargı mücadelesi veriyordu. Ancak işgal devletinin sözde yüksek mahkemesi sonunda bu ailenin Kudüs’teki evlerine el koyulması ve evlerinin mülkiyetinin tartışılmaması yönünde karar verdi.