RUSYA Dışişleri: KUDÜS 3 Semavi Dinin Merkezi

Moskova’da resmi bir ziyaret için bulunan Ürdün Dışişleri ve Göç İşleri Bakanı Eymen Safadi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Sergey Lavrov, Suriye savaşında son durumu değerlendirdi.

Eymen Safadi, Ürdün sınırının Suriye’ye insani yardım geçişi için bir köprü olduğunu söyledi.

Suriye’de, Ürdün-Rusya-Amerikan arasında bölgede gerginliğin azaltılması görüşmelerinin bölgenin ortak menfaatine olduğunu kaydeden Safadi, “Suriye’de savaşın devam etmesinde hiç bir tarafın menfaat yoktur. Suriye’yi kaos ve terörizmden koruyacak bir çözüme ulaşmak için çabuk hareket etmek zorundayız” dedi.

Rusya ile her alanda ikili ilişkileri geliştirme konusunda kararlı olduklarını dile getiren Safadi, “Kral 2. Abdullah’ın bölgede barışın kilit noktasını Kudüs’dür” dediğini aktardı.

Safadi, Filistin’de barışın temininin tek çözümü olarak gördüğü iki devletli çözüme verdiği destekten dolayı Lavrov’a teşekkür etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaptığı konuşmada, Suriye’de gerginliği azaltılmış bölgelerin çözüme gitmek için geçici bir durum olduğunu, buna teröristlerin faaliyetlerinin dahil olmadığını söyledi.

Öte yandan, Lavrov, Kudüs’ün statükosunun korunmasında Ürdün’ün rolüne vurgu yaparak Kudüs’ün üç semavi dininin ortak şehri olarak kalması gerektiğini söyledi.