İSRAİL, KUDÜS’te Bazı Bölgeleri Filistinlilere Yasaklıyor

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Er-Ruvaydi “İşgalci bu bölgeleri tamamen Filistinlilerden arındırmak istiyor. Bunun için de 1948’den önceye ait tapu sahibi olma şartını getirerek ırkçı ve ayırımcı kanunlar kullanmak istiyor. Tabi bunları Yahudilerin maslahatı için yapıyor. Gaspı da amme maslahatı adı altında yapmak istiyor” dedi.

Er-Ruvaydi’nin verdiği bilgiye göre, işgalci Silvan Beldesindeki Vadi Hilve, Batnu’l-Heva semtleriyle, Şeyh Cerrah Beldesindeki Filistinlileri buradan çıkarmak istiyor. Yaptığı işin hukuka uygunluğu konusunda da kamuoyunu kandırmaya çalışıyor. İşgal mahkemeleri bir taraftan Filistinlilerin sunduğu belge ve kanıtları geç kaldıkları iddiasıyla reddederken, Yahudi yerleşimcilerin itirazlarını kabul ediyor, hiçbir belge ve kanıta dayanmayan taleplerini olumu karşılıyor. Bu durum, bölgeyi halkından arındırmak için işgal hükümetine bağlı kuruluşlarla, yargının ve yerleşim birimleriyle ilgilenen Siyonist örgüt ve derneklerin işbirliği yaptığını gösteriyor.

Er-Ruvaydi verdiği bilgide, perde arkasında Mescidi Aksa’nın hedef alındığını, plan ve programlarının Mescidi Aksa’yı yıkıp yerine iddia ettikleri heykeli inşa etme olduğunu hatırlattı.

İşgal mahkemesi bölgedeki toprakların Yahudilere ait olduğu iddiasıyla Silvan’ın Batnu’l-Heva semtinden 700 kişinin çıkarılmasına hükmederken, Şeyh Cerrah’ta da aynı gerekçelerle 28 aileyi çıkarmaya hazırlanıyor.