KANADA Başbakanı GAZZE Katliamına ÜzgünMÜŞ!

Kanada Başbakanı Justin Trudeau yaptığı açıklamada Kanada vatandaşı olan Filistin asıllı Doktor Tarık Lubani’nin de Gazze’deki olaylarda yaralandığına dikkat çekerek birçok sağlık görevlisinin, çok sayıda çocuğun ve çoğunlukla sivil insanların yaralandığı saldırının dehşet verici olduğunu dile getirdi.

Kanada Başbakanı olaylar hakkında hükümetlerinin İsrailli yetkililerle irtibat halinde olduklarını ifade ederek aşırı şiddete başvurulmasının ve gerçek mermi kullanılmasının kesinlikle kabul edilmesi mümkün olmayan bir uygulama olduğunu belirtti.

Gazze’de olan bitenlerin gerçeğinin mutlaka ortaya çıkarılmasını isteyen Trudeau, şiddete başvurulması, şiddete yönelik tahrik ve aşırı güç kullanılması konularının gerçeğinin araştırılması için bağımsız bir soruşturma başlatılması gerektiğini vurguladı.

Filistin asıllı Kanadalı Doktor Lubani’nin Ontario eyaletinde çalıştığı ve Gazze’deki Filistinlilerin sağlık konusundaki ihtiyaçlarını karşılamak için bölgeye yönelik insanî faaliyetlerde bulunduğu ifade edildi.

Ortadoğu’da Adalet ve Barış İçin Çalışan Kanadalılar teşkilatının başkanı İsrail askeri güçlerinin Dr. Lubani’yi kasıtlı olarak hedef aldıklarını dile getirdi.