Siyonist İsrail’den BM’ye RÜŞVET AYARI

Korsan İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, BM İnsan Hakları Konseyi tarafından kabul edilen son karar tasarısı nedeniyle, İsrail’in BM’ye desteğini 2 milyon dolar azalttığını bildirdi.

Açıklamada ayrıca, BM’den yapılan kesintinin İsrail’i destekleyen ve gelişmekte olan ülkelerde İsrail’in uluslararası projelerini finanse etmek için kullanılacağı ifade edildi.

GÖZAT  Amerika BM Temsilcisi: İsrail'den Daha İyi Dostumuz Yok

Siyonsit İsrail, bu yıl BM’ye 10 milyon 848 bin dolar yardım yapacaktı.

İsrail ve ABD, 20 Mart’ta BM İnsan Hakları Konseyinin 34’üncü oturumunda ele alınan “Filistin ve işgal altındaki diğer Arap topraklarındaki insan hakları durumu”nun ele alındığı toplantıya katılmayarak, boykot etmişti.

GÖZAT  Hamas'tan BM'nin İsrail Açıklamalarına Takdir

İsrail’den önce ABD’den de BM’ye yapılan finansal yardımların azaltılacağı yönünde açıklamalar yapılmıştı. ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, BM kurumlarına gönderilen yıllık toplam 10 milyar doları aşağı çekmek istediği belirtilmişti.

ABD basınına yansıyan bir başkanlık kararnamesi taslağında da ABD yönetiminin, kriterleri karşılamamaları halinde BM kuruluşları ve diğer uluslararası örgütlere fon desteğini yüzde 40 keseceği ifadesi yer almıştı.

GÖZAT  Netanyahu: BM Güvenlik Konsey Kararını Tanımıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, ülkesinin Filistin ve işgal altındaki Arap topraklarındaki insan hakları ihlallerinin konu edildiği 7’nci gündem maddesine “güçlü ve tartışmasız biçimde” karşı durduğunu belirtmiş ve konseyin faaliyetinin “İsrail’e karşı uzun süredir devam eden ön yargının bir parçası” olduğunu ileri sürmüştü.

GÖZAT  BM'den Siyonist Livni'ye ÜST DÜZEY GÖREV

ABD’nin konseye yönelik tepkisinin, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un, 15 Mart’ta, gerekli reformların yapılmaması durumunda ülkesinin BM İnsan Hakları Konseyinden ayrılabileceğini açıklamasının ardından gelmesi dikkati çekmişti.