BM’den Siyonist Livni’ye ÜST DÜZEY GÖREV

Bazı Avrupa ülkelerinde savaş suçlarından dolayı aranan İsrail dışişleri eski bakanı Tzipi Livni’ye BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından üst düzey bir görev teklif edildiği bildirildi.

İsrail’de yayın yapan günlük Haaretz gazetesine göre Knesset’teki orta-sol Siyonist Birlik siyasi ittifak liderine BM genel sekreterinin altında bir pozisyon teklif edildi. Görünüşe göre teklif ABD’nin son açıklamalarıyla ilgili.

GÖZAT  İsrail'in BM Daimi Temsilcisi, Amerika'da Protesto Edildi

Filistin eski başbakanı Salam Fayyad’ın Libya’nın yeni BM büyükelçisi olarak atanmasından sonra ABD’li diplomat bu hareketi ABD’nin müttefiki İsrail’in çıkarlarına aykırı olduğunu söyleyerek kınadı.

Livni iki hafta kadar önce BM genel sekreteri ile başbaşa görüşmek üzere New York’a bir günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Haaretz’in haberine göre ikili başka konularla beraber Livni’nin görevlendirilme ihtimalini de ele aldılar. Haberde ayrıca BM eski genel sekreteri Ban-Ki Moon döneminde de Livni’nin BM’de üst düzey görev almaya ilgi duyduğu aktarıldı.

GÖZAT  Netanyahu Obama'ya BM'de İsrail İçin Veto Çağrısı Yaptı

Bu gelişmeler Tel Aviv rejiminin işgal altındaki topraklarda yerleşim faaliyetleri sebebiyle yoğun eleştirilere maruz kaldığı bir dönemde yaşanmaktadır.

Aralarında Tel Aviv’in müttefiklerinin de bulunduğu uluslararası topluluk İsrail’in yerleşim faaliyetlerini Cenevre Konvansiyonu dolayısıyla yasadışı olarak görmektedir. Bu konvansiyona göre işgal altındaki topraklarda inşaat yasaklanmıştır.

İşgal edilmiş Filistin topraklarındaki yerleşim faaliyetlerini durdurması yönündeki uluslararası çağrılara rağmen Tel Aviv İsrail’in ateşli bir destekçisi olan Trump’ın iktidara geldiği 20 Ocak’tan beri büyük bir toprak gaspı hareketine girişmiştir.