Netanyahu: BM Güvenlik Konsey Kararını Tanımıyoruz

Kararın ardından bir açıklama yapan Siyonist Netanyahu, İsrail’in BMGK’nın aldığı kararı reddettiğini belirterek, değersiz ve anlamsız diye niteliği kararın kendilerini bağlamadığını ifade etti.

Karar karşısındaki tutumu nedeniyle Washington’a sert eleştiriler yönelten Siyonist Netanyahu “Barack Obama başkanlığındaki Amerikan idaresi BMGK’nın İsrail’i kınama cinneti karşısında İsrail’i savunmakta sadece başarısız kalmadı. Bunun için bizzat kendisine destek verdi” dedi.

Siyonist Netanyahu devamla, kararın zararlarından etkilenmemek için yeni ABD Başkanı Donald Trump ve Amerikan Kongresi’ndeki Demokrat ve Cumhuriyetçi dostlarıyla işbirliği yapmayı umduklarını ifade etti.

Karardan önce Amerika’dan kararı veto etmesini isteyen Trump, karardan sonra “20 Ocak’ta işler değişecek” dedi.

Karardan hemen sonra bir açıklama yapan Amerika’nın BM daimi temsilcisi Samantha Power ülkesinin İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim birimleri yapmasına karşı olduğunu belirterek, “Washington’un çekimser oy kullanması, Amerika’nın daha önceki tutumlarına uygundur. Amerika, işgal altındaki Filistin topraklarında inşa ettiği yerleşkelerin İsrail’in güvenliğini tehdit ettiğine inanıyor” ifadesini kullandı.