İsrail’de İran Korkusu ve Türkiye’ye Seyahat Uyarısı

Katil İsrail, İran’da albay Hüdai’nin suikast sonucu şehit edilmesi sonrası Türkiye’ye gidecek vatandaşları için ‘gerçek tehdit’ bulunduğu gerekçesiyle seyahat uyarısı yayınladı. İran’ın, İsrail hedeflerine yönelik misilleme yapabileceği öne sürüldü.

İran, başkent Tahran’da Devrim Muhafızları Ordusu mensubu albay Hüdai’nin sokak ortasına motosikletli iki saldırgan tarafından suikast sonucu şehit edilmesinin arkasında terör ve işgal devleti Siyonist İsrail’in izlerini bulduğunu açıklamış ve İsrail’den bunun intikamının alınacağını duyurmuştu.

Bu konularda dediğini yapmakla  ünlü olan İran’ın bu açıklaması katil İsrail’i panikletmiş durumda. Bu nedenle o günden bu yana İsrail’de bütün şehirlerde en üst düzey güvenlik alarmı var.

Son suikast nedeniyle İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, İran’ın İsraillileri hedef almaya çalışabileceğine yönelik ‘artan endişeleri” dile getirdi.

İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi’nin pazartesi günü yayımlanan açıklamasında, “İran’ın, geçen hafta Devrim Muhafızları subayının ölümünden İsrail’i sorumlu tutmasından, hatta birkaç hafta öncesinden Tahran’ın dünyadaki İsrail hedeflerine zarar verme girişimleri konusunda savunma teşkilatında artan bir endişe var.” denildi. 

Açıklamada, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının ‘keskinleştirildiği’ ve bu ülke ile birlikte İran’a sınırı bulunan diğer ülkelerin “İsrailliler için bu günlerde yüksek düzeyde risk” oluşturduğu vurgulandı.

Güvenlik yetkilileri, seyahat uyarılarının ‘Türkiye’deki İsraillilere yönelik gerçek tehditler’ nedeniyle yapıldığını belirtirken detay vermedi. 

Açıklamada, İran ile sınırı bulunan ülkelere seyahat etmeleri durumunda İsrail vatandaşlarının ‘dikkatli olmaları ve gerekli önlemlere uymaları’ istendi. 

İsrail’in seyahat uyarısını güncelleme kararı, İran’da Devrim Muhafızları Ordusu mensubu harem savunucusu Albay Hüdai’nin suikast sonucu şehit edilmesinin ardından geldi. 

İran, Albay Seyyad Hüdai’nin, Tahran’daki Mücahidin-i İslam Caddesi’nde evinin yakınlarında silahlı saldırıya uğradığını duyurmuştu. Motosikletli iki saldırganın ateş açtığı Hodayi, arabasındayken isabet eden 5 kurşunla hayatını kaybetmişti. 

İran, İsrail’den bunun hesabının sorulacağını açıkladığı günden beridir Siyonist yetkililer en üst düzey alarmda yaşıyor.