İran: Bölgedeki ABD Üstlerinden İsrail’e Destek Engellenmeli

İran Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, bölge ülkelerinin bölgedeki Amerikan üslerinden İsrail işgali altındaki topraklara askeri teçhizat ve silah transferini engellemesi gerektiğini söyledi.

Perşembe günü Katar Savunma İşleri Bakanı Khalid bin Mohamed Al Attiyah ile yaptığı telefon görüşmesinde Baqeri, ABD’nin İsrail rejiminin Gazze’deki Filistin halkına karşı işlediği suçlarda suç ortağı olduğunu söyledi.

Filistinli direniş gruplarının İsrail’in saldırganlığı karşısında meşru müdafaa hakkına sahip olduğunu söyledi ve Filistinli savaşçıların son savaşının İsrail’in Filistin halkına yönelik baskısına ve kutsallara, özellikle de Mescid-i Aksa’ya saygısızlığına bir yanıt olduğunu söyledi.

Müslümanların İsrail rejiminin suçları karşısındaki “haksız” sessizliğini eleştirdi ve bu tür vahşi eylemlerin devam etmesi durumunda direniş gruplarının yanıt verme olasılığının yüksek olduğu konusunda uyardı.

Telefon görüşmelerinde Baqeri ve Al Attiyah, Gazze’deki insanlara insani ve acil yardım göndermek için ikili işbirliğini geliştirmenin önemini vurguladı.

İsrail, Filistinli Hamas direniş grubunun işgalci varlığa karşı El Aksa Fırtınası Operasyonu olarak adlandırılan sürpriz bir saldırı gerçekleştirmesinin ardından 7 Ekim’de Gazze’ye savaş başlattı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik acımasız saldırısında ölenlerin sayısı 3.500’ü aştı. Toplamda en az 13.000 kişi de yaralandı.

Bağımsız ülkeler İsrail’in vahşetine ciddi tepki vermeli:

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile yaptığı telefon görüşmesinde İranlı üst düzey general, Filistinli direniş gruplarının operasyonunun, meşru meşru müdafaa ve İsrail’in işgaline karşı koyma haklarının yanı sıra rejimin Filistin halkına karşı 70 yıllık baskı ve zulmüne uygun olduğunu söyledi.

Bakıri, sivillere yönelik yaygın ihlallerin devam etmesinden duyduğu derin endişeyi dile getirerek, “Bu tür vahşi davranışlara müsamaha gösterilmeyecek ve bağımsız hükümetler ciddi bir tepki göstermelidir” dedi.

“Siyonist rejimin suçlarının devam etmesi ve bazı ülkeler tarafından sağlanan doğrudan destek ve yardım, durumu daha da karmaşık hale getirdi ve diğer oyuncuların katılımına yol açabilir” dedi.

Rusya Savunma Bakanı, Moskova’nın ateşkes sağlama ve sivillere zarar gelmesini önleme konusunda net bir duruş izlediğini söyledi.

Şoygu, Rusya’nın devam eden krize yönelik girişiminin, bazı Batılı ülkelerin muhalefeti nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’nde başarısızlıkla sonuçlandığını da sözlerine ekledi.

Üst düzey İranlı ve Rus askeri yetkililer yaptıkları telefon görüşmesinde, Filistin halkına yardım göndermeyi amaçlayan işbirliğini artırma konusunda anlaştılar.