İSRAİL Zindanlarında Filistinli KADIN Esirlere Zulüm Sürüyor

Filistinli tutukluların haklarını aramak için kurulan sivil toplum kuruluşu “Ed-damir Mahkum Desteği ve İnsan Hakları Derneği” tarafından yayımlanan son raporda, Filistinli 51 kadının Siyonist İsrail  hapishanelerinde tutuklu bulunduğu bildirildi.

Ed-damir verilerine göre, İsrail, 2015 yılından bu yana 516 Filistinli kadını gözaltına aldı ve bu yılın başından beri bu kadınlardan 90’ı tutuklandı.

Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 6 bin 500 Filistinli bulunuyor.

Filistinli kadın gazeteci Lama Hater, temmuz ayında, İsrail işgal güçleri tarafından Kudüs’ün güneyindeki El Halil şehrindeki evine düzenlenen baskında zorla alınarak götürüldü.

Hater’in eşi Hazem Fahori, yaptığı açıklamada, “İsrail askerleri evimize baskın yaparak çocuklarımızın gözünün önünde eşimi tutukladı.” dedi.

İsrail askerlerini, eşine kötü muamelede bulunmakla suçlayan Fahori, askerlerin Hater’i götürürken bile ona bağırmayı sürdürdüğünü anlattı.

Eşinin birçok kez doktora sevk edildiğini ancak doktorun ağrı kesici vererek kendisini geri sorguya gönderdiğini aktaran Fahori, “Lama’nın yeri ona ihtiyaç duyan ve onu çok özleyen çocuklarının yanı.” dedi.

Siyonist rejim askerleri her gün çeşitli bahanelerle Batı Şeria ve Kudüs’te Filistinlilerin evlerine baskın düzenleyerek bazılarını gözaltına almaktadır.