İsrail TİKA Temsilcisinin Göz Altı Süresini Uzattı

Alınan bilgiye göre, Biru’s-Seba şehrinde bugün görülen duruşmada savcının talebi üzerine gözaltı süresi 16 Mart Perşembe gününe kadar uzatıldı. Perşembe günü yeniden görülecek duruşmaya kadar savcının, Murteca hakkındaki iddianameyi tamamlaması bekleniyor.

Murteca hakkındaki davayla ilgili yayın yasağının da 14 Mart’a kadar devam edeceği belirtiliyor.

GÖZAT  Siyonist İsrail TİKA Çalışanını 11 Gündür Bırakmadı

Başbakanlığa bağlı TİKA’nın Ankara’daki toplantısına katılmak üzere Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’na gelen Murteca, İsrail makamlarından seyahat izni verilmiş olmasına rağmen “Hamas ile çalışmak, düşman bir örgüte üye olmak, yabancı casuslarla iletişim halinde olmak, devlet güvenliğine zarar vermeyi amaçlayan komplo hazırlamakla” suçlanarak burada gözaltına alınmıştı.

GÖZAT  İsrail, TİKA Gazze Sorumlusunu Tutukladı

Türkiye Dışişleri Olayı Takip Ediyor

Tel Aviv ve Ankara arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesine rağmen İsrail’in, Başbakanlığa bağlı bir kurum olan TİKA’nın Filistin uyruklu çalışanı Murteca’yı Türkiye’ye gitmek üzereyken gözaltına alması dikkati çekiyor.

GÖZAT  Türkiyeli Geline İsrail'den Filistin Engeli

Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin, yaklaşık bir aydır gözaltında tutulan Murteca’yla ilgili İsrailli yetkililerle temaslarını sürdürdüğü ve gözaltı süreciyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği bildirildi.

Murteca’ya yöneltilen suçlamaların şahsına yönelik olduğu, TİKA’nın çalışmalarıyla bağlantılı bir suçlamada bulunulmadığı öğrenildi.