Siyonist İsrail TİKA Çalışanını 11 Gündür Bırakmadı

Türkiye ve İsrail arasındaki normalleşme süreci devam ederken, Tel Aviv yönetimi 12 Şubat’tan beri gözaltında tuttuğu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Gazze Şeridi’ndeki çalışanı Filistinli Muhammed Murteca’nın avukatıyla görüşmesine izin vermiyor.

Murteca’nın avukatı Halid Zebarka yaptığı açıklamada, mahkemenin “müvekkili ile görüşme yasağının 28 Şubat’a kadar devam etmesine, gözaltı süresinin 10 gün uzatılmasına ve bir sonraki duruşmanın 2 Mart’ta görülmesine karar verdiğini” ifade etti.

“Suçlamaların detaylarını açıklamadılar”

Söz konusu karara itiraz etmeleri üzerine duruşma tarihinin yarına çekildiğini belirten Zebarka, şunları söyledi:

“Muhammed Murteca’ya ‘Hamas ile çalışmak, düşman bir örgüte üye olmak, yabancı casuslarla iletişim halinde olmak, devlet güvenliğine zarar vermeyi amaçlayan komplo hazırlamak,’ gibi suçlamalar yöneltiliyor ancak bu suçlamaların detaylarını açıklamadılar. Maalesef müvekkilimle görüşmeme izin verilmiyor. Önceki gün yapılan duruşmada mahkeme 28 Şubat’a kadar görüşme yasağının devam etmesine, Murteca’nın gözaltı süresinin 10 gün uzatılmasına ve bir sonraki duruşmanın 2 Mart’ta yapılmasına karar verdi. Bu kararlara yönelik yaptığımız itirazı değerlendirmek için bu sabah yapılan duruşmada ise mahkeme tarihinin yarına çekilmesi kararlaştırıldı.”

Zebarka, yarınki duruşmanın Birüsseba şehrinde yer alan merkez mahkemede gerçekleşeceğini kaydetti.

 

Dışişleri Bakanlığı ve Büyükelçiliğin temasları sürüyor

Tel Aviv ve Ankara arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girmesine rağmen İsrail’in, başbakanlığa bağlı bir kurum olan TİKA çalışanı Murteca’yı Türkiye’ye gitmek üzereyken gözaltına alması dikkati çekiyor.

Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin ise 11 gündür gözaltında tutulan Murteca’yla ilgili İsrailli yetkililerle temaslarını sürdürdüğü ve gözaltı süreciyle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği bildirildi.