İSRAİL Rejiminde Tekrar TEDİRGİN Bekleyiş!

Siyonist bir analist İsrail’in, Filistinlilerin Toprak Günüyle aynı zamana denk gelen Geri Dönüş Yürüyüşlerinin birinci yıl dönümü coşkusu karşısındaki endişesinden bahsetti ve Gazze sınırlarındaki kritik durumunun esas faktörünün bölgenin ekonomik durumundan kaynaklandığını ileri sürdü.

Siyonist analist Avi Yesharof şunları söyledi: “Filistinli gençler yaklaşan milyonluk geri dönüş yürüyüşünün birinci yıl dönümüne katılmaya hazırlanıyorlar. Bu durum, gelecekte askeri gerginlikte yeni bir dönemle karşı karşıya kalınacağının habercisidir. Zira bugünlerde Gazze’nin doğu sınırlarında şahit olduğumuz yeni gelişmeler 30 Mart’ta tarafları nasıl bir geleceğin beklediğini gösteriyor.”

İsrailli analist Walla haber sitesinde şunları yazdı: “Mevcut olaylar, Knesset seçimleri arifesinde Gazze sınırlarındaki durumun kritikleşmesine sebep oluyor. Doğrudur, İsrail devleti asla hesap etmeden bir adım dahi atmaz ama HAMAS karşısında fazla seçenekleri yok.”

Eğer bir İsrailli Gazze sınırlarındaki gerginliğin artış sebebini bölgede gece cereyan eden olaylar yüzünden gece korkusu olarak adlandırılan ya da uçurulan ateş balonlarını veya konulan bombaları sorarsa, tüm bu sıkıntıların ana faktörünün ekonomik sorunlar olduğunu söylemek gerekir. Artık Filistinliler için Gazze şeridinde bu eylemlerden başka bir yol kalmadı.