Korsan İsrail’den, 2000 Yılından Beri 26 Bin İDARİ TUTUKLAMA CEZASI

Açıklamada, İsrail’in 2000 yılından bu yana 26 bin “idari tutukluluk” kararı çıkararak “toplu cezalandırma” yöntemine başvurduğu belirtildi.

Bu uygulamanın uluslararası kanunlarda “savaş suçu” sayıldığı kaydedilen açıklamada, “İdari tutukluluk, esirlere karşı baskı aracı ve psikolojik işkenceye dönüştü. İsrail adil bir yargılama yerine, hiçbir dava veya suç isnadı olmaksızın askeri talimatlar ile keyfi tutuklamalar yapmayı tercih ediyor.” denildi.

GÖZAT  2016'da İsrail Mahkemeleri 1658 Tane İdari Ceza Verdi

İsrail Uluslararası Kanunları Hiçe Sayıyor

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Kurumu Araştırma ve Belgeleme Birimi Başkanı Abdunnasır Fervane yaptığı açıklamada, İsrail’in idari tutukluluğu “toplu cezalandırma siyasetine” dönüştürdüğünü vurgulayarak, “Bu şekilde tüm uluslararası kanunları hiçe sayıyor.” dedi.

GÖZAT  Filistinli 6500 Esir İsrail Hapishanelerinde ZOR ŞARTLAR ALTINDA

Fervane “İdari tutukluluk, İsrail’in Filistinlilerin düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı eziyet ve zulüm aracıdır. Özellikle bunun on binlerce Filistinliye uygulandığını düşündüğümüzde büyük bir tehlike ve suçtur.” ifadelerini kullandı.

Filistinli tutukluların karara iki şekilde karşı koymaya çalıştığına işaret eden Fervane, bunların “yılmadan direnmek ve açlık grevi” olduğunu vurguladı.