İsrail Raid Salah Hakkında Yeni Dosyalar Açtı

Şeyh Raid Salah’ın avukatı Halid Zebarika, işgal rejiminin Lahav 433 sorgu birimi olarak bilinen birimin Ramon cezaevinde bulunan Şeyh Raid Salah’ın hücresine girip kendisini sorguladığını ifade etti.

Adı geçen birimin Raid Salah’ı yeni dosyalar konusunda sorguladığını belirten Zebarika, “Sorgularında Şeyh Salah’ın işgal altındaki Filistin topraklarda Filistin halkını işgale karşı çağırdığı ilkelerle, yaptığı konuşmalar ve Mescidi Aksa’da yaptığı konuşmalar üzerinde durdular’ dedi.

Avukat Zebarika, işgal rejiminin Şeyh Salah’a yönelttiği yeni suçlamalar üzerinden ibadet araçlarını yasaklamak istediğine dikkat çekti.

Yeni suçlamaların zamanlamasına da değinen Zebarika, bu soruşturmaların ve yargılamaların sadece siyasi olmadığını, bunun Müslüman kimliğini yok etme ve ibadetlerini suçlu gösterme çabaları kapsamında değerlendirilmesi gereken dini bir boyuta da sahip olduğunu söyledi.

Şeyh Raid Salah, işgal mahkemesinin 9 yıl önce verdiği bir hutbede şiddete tahrik ettiği gerekçesiyle 9 ay hapis cezası vermesinden sonra 8 Mayıs 2016 tarihinde tutuklandı.