İran’daki Suikast Sonrası, İsrail Elçiliklerde Alarm Durumuna Geçti

İsrail’de yayın yapan haber sitelerinde yer alan bilgilere göre, İsrail yönetimi, İran’ın nükleer programının kilit isimlerinden Muhsin Fahrizade’nin suikast sonucu öldürülmesinden sorumlu tutulduğu için İran tarafından gelecek muhtemel bir saldırıya karşı dünya genelindeki tüm büyükelçiliklerinde alarm durumunu artırma kararı aldı.

İsrail merkezli kaynaklar, İsrail dışında yaşayan Yahudilerin de, başlarına bir şey gelmesinden endişe duydukları için önlemler aldıklarına dikkat çekti.

İran lideri Ali Hamaney, Fahrizade suikastına ilişkin yayımladığı yazılı bir mesajda, suikastın faillerini “kiralık katiller ve zalimler” şeklinde nitelendirerek, “Yetkililer cinayetin takipçisi olmalıdır. Failler ve azmettiriciler kesin olarak cezalandırılmalıdır. Fahrizade’nin bilimsel ve teknolojik tüm alanlardaki çalışmaları sürdürülmelidir.” ifadelerine yer verdi.

İran’ın nükleer programının mimarı olarak tanınan bilim insanı Muhsin Fahrizade, dün Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybetmişti. İranlı yetkililer, suikasta ilişkin İsrail’i suçlamıştı.

Diğer taraftan Lübnan Hizbullah’ı Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım da yaptığı açıklamada, Fahrizade’nin öldürülmesine verilecek cevabın İran’ın elinde olduğunu söyleyerek, tüm güçleriyle İran’ın yanında duracaklarını bildirdi.

İsrail’de yayın yapan Yedioth Ahronot gazetesine göre işgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, Fahrizade’nin suikastinde İsrail’in rolü olduğuna işaret etmişti.

Netanyahu, Nisan 2018’de İran’ın nükleer programı ile ilgili yaptığı bir sunumda, İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Fahrizade’nin adını özellikle belirtmişti.